SABEL, för officer, Ryssland, sannolikt m/1865 för infanteriet.

Fäste i förgylld mässing samt med metallindad kavel. Rikt dekorerad samt lätt böjd och skålslipad klinga. Denna märkt Zlatoust. Vid klingans rygg en otydlig gravyr med datum 1866. Balja senare och passar ej till sabel. Längd ca 97 varav klingan ca 82 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage med repor, märken samt skador (flertalet vid fäste). Balja senare och passar ej med sabel.

Utropspris
12 000 SEK