Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
271 föremål
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1280. VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal,
1280. VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1281. FAT, celadon. Ming dynastin, Longquan. (1368-1644).
1281. FAT, celadon. Ming dynastin, Longquan. (1368-1644).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1283. VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1283. VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1284. FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1284. FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1285. FOHUNDAR, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).
1285. FOHUNDAR, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1286. TAKRYTTARE, keramik. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1286. TAKRYTTARE, keramik. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
1287. FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1288. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke.
1288. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1290. FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1290. FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1291. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1291. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1292. BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.
1292. BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1294. BUDDHA, brons. Burma, Mandalay, 1800-tal.
1294. BUDDHA, brons. Burma, Mandalay, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1296. FIGURIN, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.
1296. FIGURIN, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1297. FIGURIN, elfenben. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644.
1297. FIGURIN, elfenben. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1298. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin eller äldre.
1298. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin eller äldre.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1299. VAS, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1299. VAS, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1301. PRAKTFAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1301. PRAKTFAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1302. JARDINIÈRE, cloisonné, Qing dynastin, sen Qing dynasti, 1800-tal.
1302. JARDINIÈRE, cloisonné, Qing dynastin, sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1303. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1303. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1305. TESERVIS, fem delar, silver. Luen-Wo, Shanghai, ca 1875-1925.
1305. TESERVIS, fem delar, silver. Luen-Wo, Shanghai, ca 1875-1925.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad.
1306. VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1307. NICKEDOCKOR, två stycken, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
1307. NICKEDOCKOR, två stycken, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1309. SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1309. SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1310. BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.
1310. BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1311. PRAKTVASER, ett par, porslin och lack. Arita, Japan, Edo, 1800-tal.
1311. PRAKTVASER, ett par, porslin och lack. Arita, Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1313. INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft.
1313. INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1314. FIGURGRUPP, ben, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912).
1314. FIGURGRUPP, ben, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1315. FIGURIN, elfenben. Japan, troligen Meiji (1868-1912).
1315. FIGURIN, elfenben. Japan, troligen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1316. DOSA, trä. Qing dynastin (1644-1912).
1316. DOSA, trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1317. FIGURIN, bambu. Qing dynastin (1644-1912).
1317. FIGURIN, bambu. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1318. FIGURIN, bambu. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
1318. FIGURIN, bambu. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1319. PENSELVASER, ett par, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1319. PENSELVASER, ett par, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1320. VINBÄGARE, jade. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
1320. VINBÄGARE, jade. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1321. FIGURIN, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1321. FIGURIN, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1322. VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal.
1322. VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1323. PENSELBAD, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
1323. PENSELBAD, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1324. FIGURINER, två stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1324. FIGURINER, två stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1325. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke.
1325. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1329. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1329. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1330. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1330. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1331. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
1331. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1332. KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal.
1332. KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1333. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1333. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1334. SCROLLVIKT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1334. SCROLLVIKT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1335. VAS, emalj på biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1335. VAS, emalj på biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1341. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1341. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1342. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1342. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1343. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1343. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. VASER, ett par, porslin. Kangxistil.
1344. VASER, ett par, porslin. Kangxistil.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1345. HAVSGUD, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1345. HAVSGUD, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90.
1348. URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1349. FAT, två stycken, porslin. Japan, tidigt 1700-tal.
1349. FAT, två stycken, porslin. Japan, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1350. PRAKTFAT, porslin. Japan, 1700-tal.
1350. PRAKTFAT, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1353. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1353. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1354. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1354. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1356. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1356. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering.
1357. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1358. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1358. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1359. VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1359. VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1361. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period.
1361. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1362. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1362. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1364. DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin.
1364. DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1367. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1367. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1368. VAS, porslin. Qing dynastin.
1368. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1369. VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1369. VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1370. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1370. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1371. VAS, porslin. Qing dynastin.
1371. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1372. VASER, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
1372. VASER, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1373. VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912).
1373. VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1374. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i rött.
1374. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK