Höstens Klassiska 554

129 föremål
1012. TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Martin Gustaf Moberg, Jönköping 1780-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1013. TERRIN MED LOCK, tenn, Gudmund Östling, Vimmerby, rokoko, 1763.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1014. MINIATYRBYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1015. ÖLGÅS, allmoge. Jämtland, 1800-talets första del.
Klubbat pris
88 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1016. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1018. SAMEKNIV, av Nils Nilsson Skum (1872-1951).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1019. GARDINHÅLLARE, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1020. GARDINDEKOR, ett par. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1021. GARDINDEKOR, fyra stycken (2+2). Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1022. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1023. URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1024. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1025. SKÅLAR på fot, ett par. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1026. UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1027. BORDSSKULPTURER, ett par. Senempire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1028. TAZZA. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029. FYRFAT. Antikiserande, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1030. OLJELAMPA. Frankrike, 1820/30-tal. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1031. ELDHUNDAR, ett par. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1032. DÖRRÖVERSTYCKEN, tre stycken. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1033. Dörröverstycken, tre stycken. Empire,
1800-talets början.
1033. Dörröverstycken, tre stycken. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1034. HORN, 1800-talets andra hälft, troligen Dieppe.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1035. FIGURGRUPP. 1800-tal.
1035. FIGURGRUPP. 1800-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. KRUCIFIX. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1037. SKRIN. 1800-tal.
1037. SKRIN. 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1038. SKRIN. 1800-tal.
1038. SKRIN. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1039. TOILETTESPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK