Vårens Klassiska 556

58 föremål
1415. SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1416. SERVIS, 90 delar, porslin. Meissen omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1448. SERVIS, 41 delar, porslin. "Sachsisk Blomst", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1407. URNA, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, (1758-66).
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1451. KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1429. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1437. PRAKTURNA, porslin. Wien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1428. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1442. ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1418. SERVIS, 15 delar, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1424. EQUELLE med LOCK och FAT, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1430. KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1425. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1434. VASER, ett par, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1410. KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1402. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1395. DRYCKESKANNA, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1433. VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1419. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1414. SERVIS, tre delar, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1397. URNA, fajans. Delft, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1405. FAT, fajans. Rörstrand, daterat St: 19/9 (17)59, 3 1/2 DK.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1399. GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1398. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1401. KOPP med FAT, fajans. Trolien Polen, omkring 1800. Signerad Proskau.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1394. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1412. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1408. YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1441. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1440. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1396. STOP, fajans med tennlock, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1413. TEKANNA, porslin. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1409. FIGURIN, fritt porslin. Marieberg, Stens period (1769-1788).
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK