Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
245. Anders Holm Tillskrivna, Insjölandskap med figurer, båtar och byggnader.
245. Anders Holm Tillskrivna, Insjölandskap med figurer, båtar och byggnader.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
149. Bruno Liljefors, Skogsglänta med dimstråk.
149. Bruno Liljefors, Skogsglänta med dimstråk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
39. Wilhelm von Gegerfelt, "Strandparti", Normandie/Bretagne.
39. Wilhelm von Gegerfelt, "Strandparti", Normandie/Bretagne.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
860. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
860. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1108. KISTA, sannolikt skråkista. Karolinsk barock omkring år 1700.
1108. KISTA, sannolikt skråkista. Karolinsk barock omkring år 1700.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
216. Albert Dürer Lucas, Liljekonvalj, stensöta, veronikor och smultron.
216. Albert Dürer Lucas, Liljekonvalj, stensöta, veronikor och smultron.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1618. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1618. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
244. Pehr Hilleström, Nattlig eldsvåda i en kyrkby.
244. Pehr Hilleström, Nattlig eldsvåda i en kyrkby.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1251. Karl Ioganovich Rosen, Vinterlandskap.
1251. Karl Ioganovich Rosen, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1226. ANTIK SILKE TÄBRIS. 183,5 x 134 cm.
1226. ANTIK SILKE TÄBRIS. 183,5 x 134 cm.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1166. SEMIANTIK HERIS. 375 x 292,5 cm.
1166. SEMIANTIK HERIS. 375 x 292,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
71. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
71. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
482. LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.
482. LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
363. Mansporträtt en grisaille.
363. Mansporträtt en grisaille.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
326. HOLLÄNDSK KONSTNÄR 1700-TAL Stilleben med druvor och melon
326. HOLLÄNDSK KONSTNÄR 1700-TAL Stilleben med druvor och melon
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
349. Pieter Casteels III Tillskriven, Alexander den Store möter perserkonungen Darius.
349. Pieter Casteels III Tillskriven, Alexander den Store möter perserkonungen Darius.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
61. Johan Krouthén, Stuga vid vatten.
61. Johan Krouthén, Stuga vid vatten.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
932. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
932. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
93. Johan Ericson, Sommarmotiv från Marstrand.
93. Johan Ericson, Sommarmotiv från Marstrand.
 
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
104. Helmer Masolle, "Frukost i det gröna".
104. Helmer Masolle, "Frukost i det gröna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1249. RYSK SKOLA. Olja på duk, sign.
1249. RYSK SKOLA. Olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
322. Bygata med marknadsscen.
322. Bygata med marknadsscen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
917. KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.
917. KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1012. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1012. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1013. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1013. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
103. Helmer Masolle, "Kyrkvägen".
103. Helmer Masolle, "Kyrkvägen".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
8. Helmer Osslund, Flodlandskap från Rhen.
8. Helmer Osslund, Flodlandskap från Rhen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
90. Johan Ericson, Parken i Marstrand.
90. Johan Ericson, Parken i Marstrand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
315. Pietro Bardolino Tillskriven, Sta Lucia.
315. Pietro Bardolino Tillskriven, Sta Lucia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
949. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
949. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
931. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
931. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
927. BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.
927. BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
345. Kurtis.
345. Kurtis.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
918. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
918. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
80. Gustaf Rydberg, "Skånskt landskap".
80. Gustaf Rydberg, "Skånskt landskap".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
948. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
948. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
88. August Hagborg, Fiskarflickor, Bretagne.
88. August Hagborg, Fiskarflickor, Bretagne.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
328. Stilleben med frukter.
328. Stilleben med frukter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1228. ANTIK TÄBRIS. 388,5 x 293 cm.
1228. ANTIK TÄBRIS. 388,5 x 293 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1227. ANTIK TÄBRIS. 549 x 391 cm.
1227. ANTIK TÄBRIS. 549 x 391 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1229. OLD TÄBRIS. 351,5 x 252 cm.
1229. OLD TÄBRIS. 351,5 x 252 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1258. "Kejsar Alexander II" (1818-1881.
1258. "Kejsar Alexander II" (1818-1881.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1124. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
1124. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1030. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
1030. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
940. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
940. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
372. Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse.
372. Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1101. BYST. 1500/1600-tal.
1101. BYST. 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1100. BYST. 1500/1600-tal.
1100. BYST. 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1102. BYST. 1800-talets andra hälft.
1102. BYST. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1235. ANTIK USHAK. 476,5 x 358,5 cm.
1235. ANTIK USHAK. 476,5 x 358,5 cm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
101. Helmer Masolle, "Modell med tulpaner".
101. Helmer Masolle, "Modell med tulpaner".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
79. Severin Nilson, Flicka i skogsbryn.
79. Severin Nilson, Flicka i skogsbryn.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
305. Antonio Canal (Canaletto) Hans efterföljd, Motiv från Venedig.
305. Antonio Canal (Canaletto) Hans efterföljd, Motiv från Venedig.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
374. Edward Pritchett Tillskrivna, Motiv från Venedig.
374. Edward Pritchett Tillskrivna, Motiv från Venedig.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1218. SEMIANTIK TEHERAN. 417 x 278,5 cm.
1218. SEMIANTIK TEHERAN. 417 x 278,5 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
373. Georg Eduard Otto Saal, I norra ishavet.
373. Georg Eduard Otto Saal, I norra ishavet.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. Helmer Osslund, "Höst vid Torne träsk".
19. Helmer Osslund, "Höst vid Torne träsk".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
97. Edvard Westman, "Zarewna".
97. Edvard Westman, "Zarewna".
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
49. Carl Larsson, Studie till "Jenny Lind".
49. Carl Larsson, Studie till "Jenny Lind".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
139. Christian Fredrik Swensson (Svensson), "Waldemarsudden, Professor Malmstens Villa".
139. Christian Fredrik Swensson (Svensson), "Waldemarsudden, Professor Malmstens Villa".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
458. TEKANNA, Anders Brandt, Norrköping 1787. Gustaviansk.
458. TEKANNA, Anders Brandt, Norrköping 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1573. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1573. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
289. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
289. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1649. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1649. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
640 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
115. Johan Tirén, Jaktmotiv från jämtlandsfjällen.
115. Johan Tirén, Jaktmotiv från jämtlandsfjällen.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
217. Maria Vos, Stilleben med glaspokal, flaska och frukter.
217. Maria Vos, Stilleben med glaspokal, flaska och frukter.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1036. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
1036. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1617. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1617. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
410 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK