Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1092. URNA. Louis XVI.
1092. URNA. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
251. Oskar I, Hund på rödklädd stol.
251. Oskar I, Hund på rödklädd stol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1621. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1621. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1205. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211 x 135 cm.
1205. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211 x 135 cm.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1204. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 239 x 138,5 cm.
1204. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 239 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
122. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid sjön Runn, Dalarne".
122. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid sjön Runn, Dalarne".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
313. Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten.
313. Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
358. Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par.
358. Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
168. Anders Zorn, "August Strindberg".
168. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
965. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
965. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
461. KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk.
461. KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1202. ANTIK KHORASAN. 465 x 342 cm.
1202. ANTIK KHORASAN. 465 x 342 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1253. Petr Klodt Efter, Stegrande häst och mansfigur.
1253. Petr Klodt Efter, Stegrande häst och mansfigur.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1242. Alexander Fedorovich Bely, Dam på terass med cypresser.
1242. Alexander Fedorovich Bely, Dam på terass med cypresser.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1044. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1044. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1045. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1045. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1049. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1049. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
982. SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.
982. SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
181. Claude Michel Clodion, Satyr och nymf.
181. Claude Michel Clodion, Satyr och nymf.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
128. Anna Munthe-Norstedt, Stilleben.
128. Anna Munthe-Norstedt, Stilleben.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
477. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.
477. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1507. SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644).
1507. SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
999. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock.
999. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1370. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1370. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1384. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
1384. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
186. Ole Ring, Häst och figurer på bygata.
186. Ole Ring, Häst och figurer på bygata.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
942. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
942. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
455. KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
455. KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
95. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
95. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
541. MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko.
541. MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
872. BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
872. BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1279. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
1279. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1052. LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.
1052. LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1764. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1764. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1587. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
1587. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
66. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.
66. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1765. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1765. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1125. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
1125. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
937. KARMSTOL. Gustaviansk. Gripsholmsmodell.
937. KARMSTOL. Gustaviansk. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
992. SPEGEL. Sengustaviansk.
992. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
998. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI.
998. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
427. Georg Leonhard Dreyer, Karl XIV Johan till häst.
427. Georg Leonhard Dreyer, Karl XIV Johan till häst.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
75. Alfred Wahlberg, Landskap med lyftande änder.
75. Alfred Wahlberg, Landskap med lyftande änder.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
287. Carlo Dolci Efter, Madonnan med barnet.
287. Carlo Dolci Efter, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
105. Helmer Masolle, Flicka på klippor.
105. Helmer Masolle, Flicka på klippor.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1019. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
1019. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. SOCKERSKRIN, av Abraham Waldermann, Reval (verksam 1756-1784).
466. SOCKERSKRIN, av Abraham Waldermann, Reval (verksam 1756-1784).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1724. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1724. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
934. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
934. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
952. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
952. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
963. KARMSTOL. Frankrike, 1800-tal.
963. KARMSTOL. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
453. KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739.
453. KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
153. Bruno Liljefors, Skogslandskap med jägare.
153. Bruno Liljefors, Skogslandskap med jägare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
262. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Romerska Campagnan.
262. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Romerska Campagnan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1566. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1566. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
502. SÅSKANNOR, ett par, sannolikt av William Skeen, London 1755.
502. SÅSKANNOR, ett par, sannolikt av William Skeen, London 1755.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1699. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1055. LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1786. Gustavianska.
1055. LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1786. Gustavianska.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
991. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819). Sengustaviansk.
991. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
950. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
950. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
513. PLUNTA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835.
513. PLUNTA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
51. Carl Larsson, "Catharina".
51. Carl Larsson, "Catharina".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
994. SPEGEL. Sengustaviansk.
994. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1315. PRAKTPOKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.
1315. PRAKTPOKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
37. Anna Palm de Rosa, "Paris - Place de la Concorde".
37. Anna Palm de Rosa, "Paris - Place de la Concorde".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
501. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
501. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
464. TEDOSA, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1787. Gustaviansk.
464. TEDOSA, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1234. OLD TÄBRIS. 321 x 239 cm.
1234. OLD TÄBRIS. 321 x 239 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1372. SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.
1372. SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1006. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
1006. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1725. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1725. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1032. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock.
1032. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
433. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Cornelis Sylvius, Preacher".
433. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Cornelis Sylvius, Preacher".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
329. Stilleben med blommor och insekter.
329. Stilleben med blommor och insekter.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1163. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
1163. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1477. SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara.
1477. SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1733. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1733. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1469. ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1469. ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
78. Arvid Mauritz Lindström, Vårlandskap.
78. Arvid Mauritz Lindström, Vårlandskap.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK