Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1459. FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1664), Swatow.
1459. FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1664), Swatow.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1664. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1664. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1601. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1601. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1570. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1570. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
397. Kilian Zoll, Utmätningsauktion i Småland.
397. Kilian Zoll, Utmätningsauktion i Småland.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1334. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
1334. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1594. SPOTTKOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1594. SPOTTKOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1382. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1382. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1387. KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1387. KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1329. FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.
1329. FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1603. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1603. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1522. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1522. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1514. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
1514. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. SALTKAR, ett par. Älvdalen omkring år 1800. Sengustavianska.
666. SALTKAR, ett par. Älvdalen omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1349. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
1349. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1323. FAT, fyra stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
1323. FAT, fyra stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1660. VAS,  porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1660. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1443. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1443. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1691. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1541. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1541. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 f.Kr.).
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 f.Kr.).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
407. Kunglighet i harnesk.
407. Kunglighet i harnesk.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
411. Man i guldbroderad justacorps.
411. Man i guldbroderad justacorps.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1389. SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1389. SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1482. ASK med LOCK, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
1482. ASK med LOCK, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin.
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1448. VAS, cloisonné. Ming dynastin.
1448. VAS, cloisonné. Ming dynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1419. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
1419. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1557. VAS, keramik. Qing dynastin.
1557. VAS, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1251. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1251. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1297. André Levinson, MASTERA BALETA.
1297. André Levinson, MASTERA BALETA.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1581. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1581. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
670. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
670. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1547. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1547. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1341. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
1341. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1712. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
1712. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1308. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
1308. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
649. PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.
649. PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1313. VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska.
1313. VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1411. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1411. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1333. SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.
1333. SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1483. VASER, två stycken, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
1483. VASER, två stycken, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
705. SALTKAR, av Johan Daniel Schmitt, Norrköping 1743.
705. SALTKAR, av Johan Daniel Schmitt, Norrköping 1743.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1187. VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
1187. VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
703. HALVSTOP, av Anders Hedenbom, Örebro 1761.
703. HALVSTOP, av Anders Hedenbom, Örebro 1761.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1320. KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal.
1320. KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1337. CREMEKOPPAR, med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
1337. CREMEKOPPAR, med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1191. BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.
1191. BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
619. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
619. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1630. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1630. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1708. COASTERS, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1708. COASTERS, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1698. KOPP, med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1698. KOPP, med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
845. BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738.
845. BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1307. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
1307. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1340. SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
1340. SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1390. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
1390. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1296. Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4.
1296. Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1536. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1536. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1493. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin. Signerad.
1493. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin. Signerad.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK