Höstens Klassiska 565

1645 föremål
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Senare ur.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
544. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
542. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
575. BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
740. BORDSSURTOUT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
577. BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
588. BRICKA, 1800-tal.
588. BRICKA, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1254. BRICKA, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
587. BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1284. BRICKA, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1287. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
94 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1288. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1293. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
665. BRICKA/FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
893. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, 4.05 ct. Skena W.A. Bolin, Stockholm 1986.
Klubbat pris
850 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
1065. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 1.01 ct.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
818. BROSCH, Cartier, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1053. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct, med odlade pärlor, sent 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
843. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct, ca 1880-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1043. BROSCH, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
912. BROSCH, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 7 ct.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
988. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i from av skalbagge.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
987. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct. i form av sköldpadda.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
819. BROSCH, cabochonslipade granater samt små orientpärlor, ca 1870.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
840. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1030. BROSCH, rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1060. BROSCH, små diamanter med odlad pärla, tot. ca 1 ct. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
874. BROSCH/HÄNGE, pärlor och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
2. BRUNO LILJEFORS, olja på duk. Sign och dat 1917.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1266. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1631. BURK med LOCK, keramik. Nordlig Song dynasti (960-1279).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
408. BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
590. BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
252. Bengt Nordenberg, Kortspelare.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
286. Blomsterstilleben.
286. Blomsterstilleben.
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
9. Bruno Liljefors, Orrar i vinterlandskap.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
95. Bruno Liljefors, Orrar.
95. Bruno Liljefors, Orrar.
Klubbat pris
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris
108 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
96. Bruno Liljefors, Räv som lurar på gräsänder.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
5. Bruno Liljefors, Skogslandskap med räv och jakthundar.
Klubbat pris
84 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8. Bruno Liljefors, Svanar.
8. Bruno Liljefors, Svanar.
Klubbat pris
280 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
88. Bruno Liljefors, Terräng med smygande katt.
Klubbat pris
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
7. Bruno Liljefors, Vinterhare vid gärdsgård.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
782. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
759. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
760. BÄGARE, av Carl Johan Bask, Södertälje 1779.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
758. BÄGARE, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
754. BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
755. BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
763. BÄGARE, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1804.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1667. BÄGARE, blanc de chine, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. BÄGARE, blått glas. Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
788. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1839.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK