Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
822. SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
822. SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
836. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.
836. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
839. FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.
839. FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
857. KOVSH, 6 st, av Feodor Rückert, Fabergé, Moskva 1908-1917.
857. KOVSH, 6 st, av Feodor Rückert, Fabergé, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
260 000 - 280 000 SEK
858. KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.
858. KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
859. SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
859. SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
860. KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.
860. KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
861. KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.
861. KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
862. TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.
862. TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.
864. KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
867. BÄGARE, Moskva 1804.
867. BÄGARE, Moskva 1804.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
871. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.
871. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
877. CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.
877. CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
884. DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.
884. DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
886. DRYCKESKANNA,  av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.
886. DRYCKESKANNA, av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
909. TEDOSA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. Gustaviansk.
909. TEDOSA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. TERRIN med LOCK, av Nils Dahl, Linköping 1754-1759. Tidig rokoko.
912. TERRIN med LOCK, av Nils Dahl, Linköping 1754-1759. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
590 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
915. SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.
915. SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
916. BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794.
916. BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK