Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1283. RING, fasettslipad smaragd, ca 1 ct, och briljantslipade diamanter, ca 2 ct.
1283. RING, fasettslipad smaragd, ca 1 ct, och briljantslipade diamanter, ca 2 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1136. RING, mörk blå fasettslipad safir, 37.35 ct.
1136. RING, mörk blå fasettslipad safir, 37.35 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1090. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter samt tre vita, tot. ca 6.30 ct.
1090. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter samt tre vita, tot. ca 6.30 ct.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
277. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 309 x 204 cm.
277. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 309 x 204 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1295. RING, tanzanit och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.12 ct.
1295. RING, tanzanit och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.12 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1361. BREITLING, Chronomat, kronograf, automatisk, guld/stål, 1996.
1361. BREITLING, Chronomat, kronograf, automatisk, guld/stål, 1996.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1219. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.73 ct.
1219. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.73 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
960. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.24 ct.
960. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.24 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1684. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1684. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.
694. VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1449. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1449. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
338. Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt.
338. Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
158. David Edström, Ernest Thiel.
158. David Edström, Ernest Thiel.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1498. FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900.
1498. FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
603. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
603. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1458. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1458. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
7. Carl Olson, Kvinna på trädgårdsgång, motiv från Frankrike.
7. Carl Olson, Kvinna på trädgårdsgång, motiv från Frankrike.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1673. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
1673. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1813. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1813. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1810. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal, med Kangxi sex karaktärers märke.
1810. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal, med Kangxi sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1783. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1783. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1758. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin (1368-1644).
1758. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1862. GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.
1862. GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1884. SKULPTUR, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
1884. SKULPTUR, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1881. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.
1881. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
403. Mansporträtt.
403. Mansporträtt.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
709. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
709. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
936. BÄGARE, av Ivar Palin, Uppsala (verksam 1710-1712).
936. BÄGARE, av Ivar Palin, Uppsala (verksam 1710-1712).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
732. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
732. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
582. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
582. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
608. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
608. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
606. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
606. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1522. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1522. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
375. Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.
375. Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. Anders Zorn, "Kajuta".
121. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1237. RING, cabochonslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.47 ct.
1237. RING, cabochonslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.47 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1842. DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.
1842. DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1825. KRYCKA till KÄPP, brons. Arkaiserande.
1825. KRYCKA till KÄPP, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1841. KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.
1841. KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1711. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1711. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
162. Nils Möllerberg, "Längtan".
162. Nils Möllerberg, "Längtan".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK