Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
515 föremål
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1746. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1746. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1747. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1747. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1749. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1749. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1751. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1751. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1752. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1752. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1753. DOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1753. DOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1758. TALLRIKAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1758. TALLRIKAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1759. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1759. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1761. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1761. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1762. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1762. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1764. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal.
1764. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1765. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1765. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1767. NATTLJUSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1767. NATTLJUSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1768. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1768. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1769. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1769. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1770. SERVISDELAR, sex stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1770. SERVISDELAR, sex stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
1771. KOPPAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1771. KOPPAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1775. SERVIS, 101 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1775. SERVIS, 101 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1777. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-talets slut.
1777. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1778. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1778. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1779. FAT ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
1779. FAT ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1782. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1782. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1783. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1783. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1784. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795).
1784. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1787. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1787. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1789. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1789. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1790. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1790. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1791. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1791. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1792. VAS, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1792. VAS, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1793. VAS, porslin. Qing dynastin.
1793. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1794. VASER, ett par, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
1794. VASER, ett par, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1796. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin.
1796. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1797. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin.
1797. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1798. YTTERFODER, porslin. Sen Qing dynastin.
1798. YTTERFODER, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1799. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynastin.
1799. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1801. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1801. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1802. VASER, ett par, porslin, sen Qing.
1802. VASER, ett par, porslin, sen Qing.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1804. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1804. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1806. BOJAN, porslin. Kina omkring år 1900.
1806. BOJAN, porslin. Kina omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1807. VAS, porslin. Kina.
1807. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1808. VAS, keramik. Sen Qing dynastin.
1808. VAS, keramik. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1809. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1809. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1813. SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1813. SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1814. SKÅL, porslin. Kina, Republik, med Daoguangs sigillmärke.
1814. SKÅL, porslin. Kina, Republik, med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1816. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1816. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1818. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1818. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1820. VAS, porslin. Omkring 1900.
1820. VAS, porslin. Omkring 1900.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1822. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Sigillmärke i botten.
1822. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Sigillmärke i botten.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1823. VAS, porslin. Kina.
1823. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1825. SKÅLFAT, två stycken. Tidigt 1900-tal med Daoguangs märke.
1825. SKÅLFAT, två stycken. Tidigt 1900-tal med Daoguangs märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1826. KOPPAR, fyra stycken, porslin. Kina, troligen Republik.
1826. KOPPAR, fyra stycken, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1827. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
1827. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1830. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
1830. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1832. SKÅLFAT, porslin. Kina, troligen Republik.
1832. SKÅLFAT, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1839. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1839. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1840. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). Swatow.
1840. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). Swatow.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1841. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1841. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1842. Fat, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
1842. Fat, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1844. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1844. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK