Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
515 föremål
1463. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1463. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1549. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900.
1549. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1540. ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten.
1540. ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1633. ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1633. ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1919. BLÄCKSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1919. BLÄCKSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1509. BODHISATTVA, delvis bemålad brons. Tibet, 1800-tal.
1509. BODHISATTVA, delvis bemålad brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1475. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1475. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1727. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1727. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1728. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1806. BOJAN, porslin. Kina omkring år 1900.
1806. BOJAN, porslin. Kina omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1550. BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912).
1550. BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 900 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1507. BUDDHA, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1507. BUDDHA, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1518. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.
1518. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1491. BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
1491. BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1508. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1508. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1493. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1493. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1494. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
1494. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1517. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
1517. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1502. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
1502. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1503. BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Kina.
1503. BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1634. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Kina.
1634. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1641. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1641. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1778. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1778. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1705. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1705. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1718. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1718. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1764. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal.
1764. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1585. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1585. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1689. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1689. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1690. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin.
1690. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
87 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1649. Cui Zifan, Cat with red Yarn and Goldfishbowl.
1649. Cui Zifan, Cat with red Yarn and Goldfishbowl.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1650. Cui Zifan, Crabs.
1650. Cui Zifan, Crabs.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1484. DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal.
1484. DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1482. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
1482. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1734. DOCKSERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1734. DOCKSERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1753. DOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1753. DOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1779. FAT ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
1779. FAT ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1460. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
1460. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1533. FAT, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1533. FAT, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1725. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1725. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1711. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1711. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1939. FAT, ett par, porslin. Japan, troligen 1800-tal.
1939. FAT, ett par, porslin. Japan, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1960. FAT, ett par, porslin. Kina.
1960. FAT, ett par, porslin. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1702. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1702. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1459. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1459. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1456. FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368).
1456. FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1926. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1926. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1715. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1715. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1707. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1707. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
5 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1921. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1921. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1922. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1922. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1733. FAT, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1733. FAT, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1956. FAT, porslin. Kina, Republik med Kangxis sex karaktärers märke.
1956. FAT, porslin. Kina, Republik med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1845. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1845. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1839. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1839. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1840. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). Swatow.
1840. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). Swatow.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1857. FAT, porslin. Ming dynastin.
1857. FAT, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1938. FAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke.
1938. FAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1903. FAT, porslin. Qing dynastin, Kagnxi (1662-1722).
1903. FAT, porslin. Qing dynastin, Kagnxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1891. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1891. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1685. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1685. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK