Vårens Moderna 572

503 föremål
707. MATTA. "Marina, gul". Rya. 212,5 x 150,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
692. MATTA. "Parkettmattan". Rölakan. 296,5 x 194,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
683. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 228,5 x 170 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 212 x 144,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
687. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 350,5 x 259,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
697. MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 247 x 231 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
688. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 300 x 210 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
703. MATTA. "Muren, ljusblå". Rölakan. 256 x 173 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
685. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 246,5 x 170,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 300,5 x 198,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
689. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
684. MATTA. "Herrumsmattan". Rölakan. 304 x 197 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
690. MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 261 x 160,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
653. VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 31,5 x 59 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
771. WIWEN NILSSON, skrin, Lund 1945, sterling.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
643. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
998. VICKE LINDSTRAND, gazell, Upsala-Ekeby, 1948-60.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
320. Robert Jacobsen, Utan titel.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
983. STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg Studio 1952-72.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
122. Bror Hjorth, "Interiör".
122. Bror Hjorth, "Interiör".
Klubbat pris
800 000 SEK
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
418. Staffan Hallström, "Ingens hundar".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
681. MATTA. Rölakan. 200 x 121 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
313. Takashi Naraha, Utan titel.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
482. MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackpjäser, 32 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
906. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1985.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1005. ÅKE HOLM, tupp, Höganäs 1940-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
613. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1919.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1048. JAPANSK FORMGIVARE, vas, möjligen Shoji Hamada, 1950-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029. TOINI MUONA, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
938. FULVIO BIANCONI vas, Venini, Murano, Italien 1951-52.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
878. EVA ENGLUND, vas, Graal, Orrefors 1988.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
891. KLAS-GÖRAN TINBÄCK, vas, Graal, egen ateljé, 1999.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
879. EVA ENGLUND, vas, Graal, Orrefors 1988.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
800. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1940-41, sterling och onyx.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
601. OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurna, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
779. KLAS-GÖRAN TINBÄCK, burk med lock, Stockholm 1982.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
780. KLAS-GÖRAN TINBÄCK, burk med lock, Stockholm 1982, sterling.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. BIRGER KAIPIAINEN, bordsur, Arabia, Finland.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
536. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1059.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
627. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
986. LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1958.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. JOHANNES DAHL, solur på pelare, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1041. PABLO PICASSO, fat, "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
976. STIG LINDBERG, terrin, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
363. Daniel Spoerri, "Le Jeu et le Hasard".
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
596. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Ceylon", Nordiska Kompaniet 1930.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
608. OTTO SCHULZ, skåp, Boet, 1930-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
614. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, A. Lager, Stockholm 1920.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
893. KLAS-GÖRAN TINBÄCK, vas, Graal, Målerås Glasbruk 2002.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
890. KLAS-GÖRAN TINBÄCK, vas, Graal, egen ateljé 1998.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
500. JOSEF FRANK, skåp, Firma Svenskt Tenn, ca 1950.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
633. CARL MALMSTEN, skåp, Nordiska Kompaniet, ca 1918.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
675. MATTA. "Ängarna". Flossa. 308 x 203,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
518. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
889. KLAS-GÖRAN TINBÄCK, skål, egen ateljé 1995.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
358. PIERRE HAUBENSAK. Olja på duk. Sign Haubensak o dat 1965 a tergo.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
232. Evert Lundquist, "Lilla vågen" (Skiss till "Vågen II", Moderna Museet).
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
340. André Masson, "Le Satyre".
Klubbat pris
550 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
367. Nadir Afonso, "S. Paulo".
Klubbat pris
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
362. Friedensreich Hundertwasser, "Bain pour les yeux" ("Das Augenbad").
Klubbat pris
1 300 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
354. Manolo Millarés, "Komposition".
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
339. Jean Bazaine, "La naissance de Jour".
Klubbat pris
600 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
292. Bengt Lindström, "Hunden".
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
344. Fernando Botero, "Crocifissione".
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK