| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 505 | OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1920-tal. | 26 000 SEK |
| 506 | AXEL EINAR HJORTH, bord och fyra stolar "Sandhamn ", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 125 000 SEK |
| 507 | AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 28 000 SEK |
| 508 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 105 000 SEK |
| 509 | AXEL EINAR HJORTH, "Utö" konsol / biblioteksbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 90 000 SEK |
| 510 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par Näfveqvarns Bruk. | 36 000 SEK |
| 511 | ANNA PETRUS, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk. | 22 000 SEK |
| 512 | ROLF BOLIN, "Sporturnan", Näfveqvarns Bruk. | 37 000 SEK |
| 513 | FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | Återrop |
| 514 | AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, Hjalmar Wikström Möbelsnickare, Stockholm 1920-30-tal. | 16 000 SEK |
| 515 | AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, fåtölj, "Bellman", Nordiska Kompaniet 1930. | 36 000 SEK |
| 516 | FABRIKSAKTIEBOLAGET KRONSILVER, kandelabrar, ett par trearmade, tillskrivna Rolf Engströmer, 1930-tal. | 5 000 SEK |
| 517 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal. | 42 000 SEK |
| 518 | SWEDISH GRACE, takarmatur. | Återrop |
| 519 | GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923. | 17 000 SEK |
| 520 | AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 190 000 SEK |
| 521 | AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 20 000 SEK |
| 522 | AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, tillskrivet, 1930-tal. | 18 300 SEK |
| 523 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet. | 75 000 SEK |
| 524 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 65 000 SEK |
| 525 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 60 000 SEK |
| 526 | LARS HOLMSTRÖM, lampetter, tre stycken, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal. | 38 000 SEK |
| 527 | CARL MALMSTEN, bord, "Rosendal", Nordiska Kompaniet, ca 1930. | 4 500 SEK |
| 528 | SWEDISH GRACE, kista, 1920-30-tal. | 8 000 SEK |
| 529 | IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Venus", Näfveqvarns Bruk. | 22 000 SEK |
| 530 | ERIK "KLOT-JOHAN" JOHANSSON, soffbord, Reiners Möbelfabrik, Mjölby 1942. | Återrop |
| 531 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, tillskrivna, 1930-tal. | 100 000 SEK |
| 532 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 stycken "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 210 000 SEK |
| 533 | AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 75 000 SEK |
| 534 | IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk. | 10 000 SEK |
| 535 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 80 000 SEK |
| 536 | AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 135 000 SEK |
| 537 | FRITZ HANSEN, fåtöljer, ett par "Model 1669", Danmark. | 210 000 SEK |
| 538 | AXEL EINAR HJORTH, taburetter, ett par, sannolikt modell "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 260 000 SEK |
| 539 | AXEL EINAR HJORTH, väggskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 70 000 SEK |
| 540 | AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 95 000 SEK |
| 541 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 125 000 SEK |
| 542 | AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 95 000 SEK |
| 543 | OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal. | 46 000 SEK |
| 544 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 60 000 SEK |
| 545 | AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 75 000 SEK |
| 546 | AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 80 000 SEK |
| 547 | AXEL EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 32 000 SEK |
| 548 | ORREFORS, spegel, 1940-50-tal. | 46 000 SEK |
| 549 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal. | 42 000 SEK |
| 550 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal. | 34 000 SEK |
| 551 | OKÄND FORMGIVARE, väggarmaturer, 4 st, Sverige 1940-tal. | 16 000 SEK |
| 552 | VÄGGLAMPOR, 2 st, okänd formgivare, Sverige 1940-tal. | Återrop |
| 553 | LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 32 500 SEK |
| 554 | UNO LILJEQVIST, fåtöljer, ett par, snickarmästare Fritjof Nilsson, enligt uppgift, Sverige 1900-talets mitt. | 65 000 SEK |
| 555 | UNO LILJEQVIST, tevagn, snickarmästare Fritjof Nilsson, enligt uppgift, Sverige, 1900-talets mitt. | 26 000 SEK |
| 556 | SVENSK FORMGIVARE, möjligen Oscar Nilsson, skåp, Sverige 1950-tal. | Återrop |
| 557 | CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden". | 12 000 SEK |
| 558 | CARL MALMSTEN, soffa, Sverige 1940-tal. | 8 000 SEK |
| 559 | OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal. | 17 000 SEK |
| 560 | OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par "Schulz", Jio Möbler, Jönköping. | 40 000 SEK |
| 561 | CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman". | Återrop |
| 562 | CARL MALMSTEN, soffa, "Samspel". | 24 000 SEK |
| 563 | CARL MALMSTEN, soffa "Samspel". | 24 000 SEK |
| 564 | OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler. | 34 000 SEK |
| 565 | CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1941-42. | 4 000 SEK |
| 566 | SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal. | 6 000 SEK |
| 567 | SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal. | 6 000 SEK |
| 568 | OTTO SCHULZ, bord, Boet, sannolikt, 1940-50-tal. | Återrop |
| 569 | CARL MALMSTEN, fåtölj, "Bibliofilen". | 12 000 SEK |
| 570 | BRUNO MATHSSON, vilstol med läsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1944. | 32 000 SEK |
| 571 | BRUNO MATHSSON, "Vilstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940. | 8 000 SEK |
| 572 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal. | 65 000 SEK |
| 573 | STIG LINDBERG & DAVID ROSÈN, bord, "Karneval", Gustavsberg & Nordiska Kompaniet, Triva-serien, 1959. | 8 000 SEK |
| 574 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NK:s Triva-serie, 1950-60-tal. | 60 000 SEK |
| 575 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Kraal", Nordiska Kompaniets Verkstäder, 1950-tal. | 9 000 SEK |
| 576 | BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria" Mathsson International, Värnamo ca 1968. | 36 000 SEK |
| 577 | ULLA SKOGH-FÅGELKLOU, bord, Sverige 1940-tal. | 6 000 SEK |
| 578 | AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. | 12 000 SEK |
| 579 | JOHN KANDELL, tak/bordsarmaturer, ett par, 1950-tal. | 16 000 SEK |
| 580 | DUK OCH SERVETTER, 18 st. Linnedamast. 1900-talets förra hälft. Duken 414 x 176 cm, | 5 500 SEK |
| 581 | VÄVNAD. "Rabatten". Rölakan. 107,5 x 58 cm. Signerad AB MMF. | 4 000 SEK |
| 582 | VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 50 x 70 cm. Signerad AB MMF. | Återrop |
| 583 | VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 33 x 61,5 cm. Signerad AB MMF AML. | 11 000 SEK |
| 584 | DRAPERI. "Lammet". Rölakan. 257,5 x 162,5 cm. Signerat MMF. | 10 000 SEK |
| 585 | DRAPERI. "Vingåkra". Gobelängteknik. 193,5 x 161 cm. Komponerat av Barbro Nilsson. | 18 000 SEK |
| 586 | VÄVD TAPET. "La Trêve de Mai". Gobelängteknik. 195 x 243,5 cm. Signerad perrot 46 samt sköld med hand och R B. | 38 000 SEK |
| 587 | VÄVD TAPET, "Klippön", Gobelängteknik. Ca 163 x 195,5 cm. Signerad GYNNING PF. | Återrop |
| 588 | VÄVD TAPET. "Havsspegling". 155 x 228,5 cm. Signerad Gynning MTP fino. | 12 000 SEK |
| 589 | VÄVD TAPET. "Solguden". 155,5 x 227,5 cm. Signerad MTP fino GYNNING. | 15 000 SEK |
| 590 | VÄVD TAPET. "Vindruvor". Gobelängvariant. 120 x 195 cm. Signerad AB MMF BS. | 40 000 SEK |
| 591 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 193 x 248 cm. Signerad SVEN ERIXSON BARBRO NILSSON K.F. E.J. | 65 000 SEK |
| 592 | MATTA. "Duvhök". Oval form. Variant av och reliefflossa och gobelängteknik. 285 x 243 cm. | 70 000 SEK |
| 593 | MATTA. "Spättan, lila". Gobelängteknik. 272,5 x 173 cm. Signerad AB MMF BN. | 46 000 SEK |
| 594 | MATTA. "Blåbär, mörk". Gobelängteknik. 215 x 155,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 44 000 SEK |
| 595 | MATTA. "Åkerbär, ljus". Gobelängteknik. 245,5 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 48 000 SEK |
| 596 | MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 230,5 x 156,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 55 000 SEK |
| 597 | MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 226,5 x 163,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 48 000 SEK |
| 598 | MATTA. "Blåarp". Gobelängteknik. 588,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 280 000 SEK |
| 599 | MATTA. Flossa. 385,5 x 380,5 cm. Sverige/Finland 1900-talets första fjärdedel. | 70 000 SEK |
| 600 | MATTA. "Blommande träd". Flossa. 334,5 x 234,5 cm. Signerad MMF. | 36 000 SEK |
| 601 | MATTA. Flossa. 305 x 194 cm. Sverige/Finland 1920-tal. | 17 000 SEK |
| 602 | MATTA. "Scholanders matta". Flossa. 218,5 x 124 cm. Signerad MMF. | 18 000 SEK |
| 603 | MATTA. "Kyrkmattan" ("Blå rutor"?). Flossa. 327 x 184,5 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström. | 15 000 SEK |
| 604 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 249 x 183,5 cm. Signerad AB MMF. | 42 000 SEK |