Moderna 581

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
505OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1920-tal.26 000 SEK
506AXEL EINAR HJORTH, bord och fyra stolar "Sandhamn ", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.125 000 SEK
507AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.28 000 SEK
508AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.105 000 SEK
509AXEL EINAR HJORTH, "Utö" konsol / biblioteksbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.90 000 SEK
510FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par Näfveqvarns Bruk.36 000 SEK
511ANNA PETRUS, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.22 000 SEK
512ROLF BOLIN, "Sporturnan", Näfveqvarns Bruk.37 000 SEK
513FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.Återrop
514AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, Hjalmar Wikström Möbelsnickare, Stockholm 1920-30-tal.16 000 SEK
515AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, fåtölj, "Bellman", Nordiska Kompaniet 1930.36 000 SEK
516FABRIKSAKTIEBOLAGET KRONSILVER, kandelabrar, ett par trearmade, tillskrivna Rolf Engströmer, 1930-tal.5 000 SEK
517OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal.42 000 SEK
518SWEDISH GRACE, takarmatur.Återrop
519GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.17 000 SEK
520AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.190 000 SEK
521AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.20 000 SEK
522AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, tillskrivet, 1930-tal.18 300 SEK
523AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet.75 000 SEK
524AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.65 000 SEK
525AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.60 000 SEK
526LARS HOLMSTRÖM, lampetter, tre stycken, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.38 000 SEK
527CARL MALMSTEN, bord, "Rosendal", Nordiska Kompaniet, ca 1930.4 500 SEK
528SWEDISH GRACE, kista, 1920-30-tal.8 000 SEK
529IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Venus", Näfveqvarns Bruk.22 000 SEK
530ERIK "KLOT-JOHAN" JOHANSSON, soffbord, Reiners Möbelfabrik, Mjölby 1942.Återrop
531AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, tillskrivna, 1930-tal.100 000 SEK
532AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 stycken "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.210 000 SEK
533AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.75 000 SEK
534IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.10 000 SEK
535AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.80 000 SEK
536AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.135 000 SEK
537FRITZ HANSEN, fåtöljer, ett par "Model 1669", Danmark.210 000 SEK
538AXEL EINAR HJORTH, taburetter, ett par, sannolikt modell "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.260 000 SEK
539AXEL EINAR HJORTH, väggskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
540AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.95 000 SEK
541AXEL EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.125 000 SEK
542AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.95 000 SEK
543OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.46 000 SEK
544AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.60 000 SEK
545AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.75 000 SEK
546AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.80 000 SEK
547AXEL EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.32 000 SEK
548ORREFORS, spegel, 1940-50-tal.46 000 SEK
549OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.42 000 SEK
550OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.34 000 SEK
551OKÄND FORMGIVARE, väggarmaturer, 4 st, Sverige 1940-tal.16 000 SEK
552VÄGGLAMPOR, 2 st, okänd formgivare, Sverige 1940-tal.Återrop
553LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.32 500 SEK
554UNO LILJEQVIST, fåtöljer, ett par, snickarmästare Fritjof Nilsson, enligt uppgift, Sverige 1900-talets mitt.65 000 SEK
555UNO LILJEQVIST, tevagn, snickarmästare Fritjof Nilsson, enligt uppgift, Sverige, 1900-talets mitt.26 000 SEK
556SVENSK FORMGIVARE, möjligen Oscar Nilsson, skåp, Sverige 1950-tal.Återrop
557CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".12 000 SEK
558CARL MALMSTEN, soffa, Sverige 1940-tal.8 000 SEK
559OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.17 000 SEK
560OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par "Schulz", Jio Möbler, Jönköping.40 000 SEK
561CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".Återrop
562CARL MALMSTEN, soffa, "Samspel".24 000 SEK
563CARL MALMSTEN, soffa "Samspel".24 000 SEK
564OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.34 000 SEK
565CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1941-42.4 000 SEK
566SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.6 000 SEK
567SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.6 000 SEK
568OTTO SCHULZ, bord, Boet, sannolikt, 1940-50-tal.Återrop
569CARL MALMSTEN, fåtölj, "Bibliofilen".12 000 SEK
570BRUNO MATHSSON, vilstol med läsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1944.32 000 SEK
571BRUNO MATHSSON, "Vilstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940.8 000 SEK
572KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.65 000 SEK
573STIG LINDBERG & DAVID ROSÈN, bord, "Karneval", Gustavsberg & Nordiska Kompaniet, Triva-serien, 1959.8 000 SEK
574KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NK:s Triva-serie, 1950-60-tal.60 000 SEK
575KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Kraal", Nordiska Kompaniets Verkstäder, 1950-tal.9 000 SEK
576BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria" Mathsson International, Värnamo ca 1968.36 000 SEK
577ULLA SKOGH-FÅGELKLOU, bord, Sverige 1940-tal.6 000 SEK
578AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.12 000 SEK
579JOHN KANDELL, tak/bordsarmaturer, ett par, 1950-tal.16 000 SEK
580DUK OCH SERVETTER, 18 st. Linnedamast. 1900-talets förra hälft. Duken 414 x 176 cm,5 500 SEK
581VÄVNAD. "Rabatten". Rölakan. 107,5 x 58 cm. Signerad AB MMF.4 000 SEK
582VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 50 x 70 cm. Signerad AB MMF.Återrop
583VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 33 x 61,5 cm. Signerad AB MMF AML.11 000 SEK
584DRAPERI. "Lammet". Rölakan. 257,5 x 162,5 cm. Signerat MMF.10 000 SEK
585DRAPERI. "Vingåkra". Gobelängteknik. 193,5 x 161 cm. Komponerat av Barbro Nilsson.18 000 SEK
586VÄVD TAPET. "La Trêve de Mai". Gobelängteknik. 195 x 243,5 cm. Signerad perrot 46 samt sköld med hand och R B.38 000 SEK
587VÄVD TAPET, "Klippön", Gobelängteknik. Ca 163 x 195,5 cm. Signerad GYNNING PF.Återrop
588VÄVD TAPET. "Havsspegling". 155 x 228,5 cm. Signerad Gynning MTP fino.12 000 SEK
589VÄVD TAPET. "Solguden". 155,5 x 227,5 cm. Signerad MTP fino GYNNING.15 000 SEK
590VÄVD TAPET. "Vindruvor". Gobelängvariant. 120 x 195 cm. Signerad AB MMF BS.40 000 SEK
591VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 193 x 248 cm. Signerad SVEN ERIXSON BARBRO NILSSON K.F. E.J.65 000 SEK
592MATTA. "Duvhök". Oval form. Variant av och reliefflossa och gobelängteknik. 285 x 243 cm.70 000 SEK
593MATTA. "Spättan, lila". Gobelängteknik. 272,5 x 173 cm. Signerad AB MMF BN.46 000 SEK
594MATTA. "Blåbär, mörk". Gobelängteknik. 215 x 155,5 cm. Signerad AB MMF BN.44 000 SEK
595MATTA. "Åkerbär, ljus". Gobelängteknik. 245,5 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN.48 000 SEK
596MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 230,5 x 156,5 cm. Signerad AB MMF MR.55 000 SEK
597MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 226,5 x 163,5 cm. Signerad AB MMF BN.48 000 SEK
598MATTA. "Blåarp". Gobelängteknik. 588,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN.280 000 SEK
599MATTA. Flossa. 385,5 x 380,5 cm. Sverige/Finland 1900-talets första fjärdedel.70 000 SEK
600MATTA. "Blommande träd". Flossa. 334,5 x 234,5 cm. Signerad MMF.36 000 SEK
601MATTA. Flossa. 305 x 194 cm. Sverige/Finland 1920-tal.17 000 SEK
602MATTA. "Scholanders matta". Flossa. 218,5 x 124 cm. Signerad MMF.18 000 SEK
603MATTA. "Kyrkmattan" ("Blå rutor"?). Flossa. 327 x 184,5 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström.15 000 SEK
604MATTA. "Ängarna". Flossa. 249 x 183,5 cm. Signerad AB MMF.42 000 SEK