Klassiska 586

1424 föremål
215. KATSUKAWA SHUNCHŌ, Färgträsnitt (2), omkring 1788.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
178. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
381. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
380. KENDI, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
93. KESI, siden och guldtråd. 86 x 120 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1201. KONSOLBORD. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1199. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1340. KONSOLUR, av Petter Malm (verksam i Stockholm 1766-82). Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
32. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
115. KOPP, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
231. KOPPAR, ett par, blanc de chine. Qingdynastin.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1324. KORTHÅLLARE. Älvdalen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
445. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
360. KRUKA med LOCK, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
401. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
391. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
386. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
424. KRUKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
261. KRUKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
487. KRYDDBÖSSA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1741.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
506. KYRKDOSA, av Johan Blomsterwall, Göteborg (verksam 1783-1806).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
505. KYRKDOSA, av Johan Wennerwall, Göteborg 1761.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
945. Karl Nordström, "I allén", motiv från Provins.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1068. Katarina av Alexandria.
1068. Katarina av Alexandria.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
994. Kent Ullberg, "Vattenlek".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
513. KÅSA, av Johan Söderdahl, Söderköping 1788.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
519. KÅSOR, ett par, av Olof Löfvander, Luleå 1807.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
204. LAMA, brons. Sino-Tibetansk, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
207. LAMA, brons. Tsong Khapa, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
205. LAMA, kopparlegering. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
194. LAMA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1121. LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1365. LIKÖRGLAS, sex stycken. Tyskland, Empire 1810-20.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1270. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1274. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1275. LJUSKRONA, för nio ljus. Barockstil, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1272. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1268. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1271. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1266. LJUSKRONA, för tolv ljus. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
484. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Schvart, Karlskrona 1787. Gustavianska.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
355. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1291. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1287. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1294. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1293. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1292. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1295. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1296. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. Nygotik.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1297. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1290. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1289. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1313. LJUSSTAKE. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
496. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1135. Louis Jean Desprez, Fontänprojekt.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1045. Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1129. Louis Masreliez, Akilles återkomst.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1044. Louis Masreliez, Frambärandet i templet.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1126. Louis Masreliez, Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1349. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1350. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
627. MANSCHETTKNAPPAR med blå emalj och rosenslipade diamanter. Ryska stämplar.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
622. MANSCHETTKNAPPAR med emalj, safirer samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
739. MANSCHETTKNAPPAR med nefrit.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
592. MATGAFFLAR, 15 st (11+2+2), av Lars Boye, Stockholm 1781 och.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
591. MATSKEDAR, 6 st, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1780.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
875. MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS SANNOLIKT, 372,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
97. MATTA, semiantik Baotou Figural. 159,5 x 226,5 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
99. MATTA, semiantik Bautou. 139 x 63,5 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
865. MATTA, semiantik Kirman. 382 x 286,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
611. MEDALJ, guld, Nicholas I (1825-1855).
Klubbat pris
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
537. MEDECINSKED, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1833.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK