Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
991Sigrid Fridman, "Havshästen".4 000 SEK
992Carl Holsoe, Interiör med stol vid fönstret.Återrop
992ACarl Holsoe, Vid frukostbordet.250 000 SEK
993CARL HOLSOE, duk, signerad C. Holsöe.Återrop
994Peter Ilsted, Interiör med två flickor.200 000 SEK
994AErik Henningsen, "Dansbanan".200 000 SEK
995Peder Mork Mönsted, Gosse som metar.15 000 SEK
996Berndt Lindholm, Bränningar.75 000 SEK
997HELENE SCHJERFBECK, blyerts på papper, signerad HS Pont-Aven. Utförd 1883.Återrop
998Helene Schjerfbeck, "Andakt".30 000 SEK
999Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".65 000 SEK
1000Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".75 000 SEK
1001Albert Anker, Bröstbild av en pojke.Återrop
1002Jean Baptiste Camille Corot, "Plateaux Boises".Återrop
1003Jean-Barthold Jongkind, "Bateaux sur le Canal de Dordrecht".Återrop
1004Emile Laborne, Stilleben med urna och blommor.Återrop
1005JULES CHÉRET, duk, signerad J Cherét.Återrop
1006William Henry Margetson, Kvinna i båt.115 000 SEK
1007Wlastimil Hofman, Porträtt av en flicka.32 000 SEK
1008ISAAC HENZELL, uppfordrad duk, signerad I Henzell och daterad 1858.Återrop
1009Frederick Morgan, Ring O´Roses.Återrop
1010Pierre Signac, Miniatyr, "Karl XI" (1655-1697).Återrop
1011Friedrich Brentel I, Konung Gustaf II Adolf (1594-1632) vid slaget i Lützen 1632.Återrop
1012Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Pastoral scen med läsande herdinna.195 000 SEK
1013Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Ruinlandskap med rastande soldater.90 000 SEK
1014Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Ruinlandskap rastande soldater och figurer vid brunn.85 000 SEK
1015Johan Pasch Tillskrivna, Ruinlandskap med soldat och tvättande kvinna samt soldat och kvinnor vid brunn (2).95 000 SEK
1016Alexander Roslin, Porträtt sannolikt föreställande Mlle Bourgevin de Linas, framställd som vestal.Återrop
1017Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".Återrop
1018DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, hans ateljé, olja på duk, ej signerad.Återrop
1018ADAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, Hans ateljé. Olja på duk, ej signerad.Återrop
1019CARL SPARRE, Olja på pannå, signerad och daterad 1708.Återrop
1020JOHAN PHILIP KORN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.Återrop
1021Louis Belanger, Landskap med vandrande figurer vid fors.17 000 SEK
1022Jacob van der Doordt Hans art, Kung Gustav II Adolf (1594-1632).36 000 SEK
1023Mikael Dahl, Damporträtt.Återrop
1025GUSTAF LUNDBERG, Tillskriven. Pastell, ej signerad.Återrop
1026Peter Adolf Hall Tillskriven, Flickporträtt föreställande Halls dotter.22 000 SEK
1027Johan Philip Korn, Kustlandskap med fiskare och skutor.37 000 SEK
1028Marcus Larsson, "Smugglarnas hamn".50 000 SEK
1029Marcus Larsson, Solnedgång bakom klippor vid hav.270 000 SEK
1030Fredrik Christian Kiaerskou, Stockholm sett från Mälaren.55 000 SEK
1031Niclas Lafrensen d.y. Efter, "Le lever des ouvrieres en modes" och "École de danse" (2).26 000 SEK
1032Pehr Hilleström, "En gåsse blåser såpbollar".195 000 SEK
1033Pehr Hilleström, "Tvenne Qvinnor, den ena skurar kopparkärl och den andra skiölljer glas".310 000 SEK
1034Pehr Hilleström, "Qvinna stöter i mortell" och "Qvinna kommer in med en lambstek" (2).Återrop
1035Pehr Hilleström, "En som låter raka sig" & "En man utdrar en tand på en annan" (2).120 000 SEK
1036CARL PETTER HILLESTRÖM, tillskriven. Olja på pannå.Återrop
1037PEHR HILLESTRÖM, Olja på duk, signerad.Återrop
1038Pehr Hilleström, "Vinterstycke där en åker med fackla".165 000 SEK
1039Carl Petter Hilleström, Landskap med byggnader och figurer (2).25 000 SEK
1040CARL PETTER HILLESTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad 1789.Återrop
1041Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs".36 000 SEK
1042Pehr Hilleström, "Hertig Johan, med flera, på vaxholmen".44 000 SEK
1043Pehr Hilleström, "Christina Gyllenstierna lämnar sitt leidebref till Christian II".40 000 SEK
1044Pehr Hilleström, Interiör från en smedja.90 000 SEK
1045Pehr Hilleström, Interiör av en kopparhytta med råkopparsmältning i Falun.Återrop
1046Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors Bruk.90 000 SEK
1047Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors bruk.50 000 SEK
1048Pehr Hilleström, "Ett fruentimmer läser brev".180 000 SEK
1049Pehr Hilleström, Interiör med ung dam och gumma som spår i kaffesump, från Näs Herrgård.120 000 SEK
1050Pehr Hilleström, "Gosse som tecknar med rödkrita".50 000 SEK
1051Pehr Hilleström, "En som stryker och en som stickar" Interiör från Näs herrgård.125 000 SEK
1052Pehr Hilleström, Högläsning i ljusets sken.125 000 SEK
1053Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder".Återrop
1054Pehr Hilleström, "En piga som sopar och en flicka som ostädar".120 000 SEK
1055Pehr Hilleström, "En Qvinna som skurar koppar".130 000 SEK
1056Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso".Återrop
1057Pehr Hilleström, "En snickare".65 000 SEK
1058Pehr Hilleström, "Wagnmakare".65 000 SEK
1059Pehr Hilleström, "Höns och kycklingar matas".70 000 SEK
1060Pehr Hilleström Tillskriven, Stilleben med olje- och ättiksflaskor, ägg, bröd och lökar.80 000 SEK
1061Isaac (Isaack) Luttichuys, Porträtt av en yngling med handskar.310 000 SEK
1062Pieter Snayers Tillskriven, Kavalleribatalj.30 000 SEK
1063ADAM FRANS VAN DER MEULEN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.Återrop
1064PAUWELS CASTEELS, Hans krets, Olja på duk, ej signerad.Återrop
1065Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril.80 000 SEK
1066DIRCK WIJNTRACK, olja på pannå, signerad Wyntrack och daterad 1639? (på pallens kant).Återrop
1067PHILIPS GYSELS, Olja på pannå, signerad och daterad (16)49?.Återrop
1068Osias Beert Hans efterföljd, Stilleben med körsbär, grönsaker & glas.50 000 SEK
1069Pietro Cappelli Hans art, Ruinlandskap med Janus triumfbåge.16 000 SEK
1070Ruinlandskap med figurer vid kust, ett par.20 000 SEK
1071Francesco Guardi Hans art, Capriccio med ruiner och figurer.10 000 SEK
1072HENDRICK VAN BALEN, hans efterföljd. Olja på pannå, ej signerad.Återrop
1073CHARLES JOSEPH NATOIRE, Hans krets, Olja på duk, ej signerad.Återrop
1074JEAN HONORÉ FRAGONARD, hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
1075Jean-Marc Nattier Efter, Terpsichore - musikens och dansens musa.11 000 SEK
1076Johannes Jacob Hartmann Tillskriven, Hamnbild.50 000 SEK
1077Johannes Lingelbach Hans efterföljd, Hamnbild med orientaliska köpmän och elegant sällskap.Återrop
1078LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.Återrop
1079Pierre Mignard Hans krets, Kung Ludvig XIV och hans maka (2).Återrop
1080ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.Återrop
1081LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.Återrop
1082Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka.20 000 SEK
1083Maurice Quentin de La Tour Efter, "Madame de Graffigny".15 000 SEK
1084Michiel van Mierevelt Tillskriven, Ung dam klädd i svart och pärlor.30 000 SEK
1085Jan Cornelisz Verspronck Tillskriven, Porträtt av ung dam med broderad dräkt, spetssjal och pärlor.44 000 SEK
1086Roelof Koets, Sittande ung dam med hund i landskap.22 000 SEK
1087Nicolas Lancret Hans krets, Porträtt av ung dam som herdinna.50 000 SEK
1088Louis Silvestre Tillskrivna, Damporträtt (2).Återrop