Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1280BORDSUR, av Johan Gottlieb Steuer, Tyskland 1600-talets slut, Barock.42 000 SEK
1281BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.38 000 SEK
1282BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt.95 000 SEK
1283BORDSPENDYL, av Gustaf Undén, Empire, 1800-talets början.50 000 SEK
1284BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.Återrop
1285BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.Återrop
1285ABORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.Återrop
1286SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.12 000 SEK
1287BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire.Återrop
1288BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.Återrop
1288ABORDSPENDYL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.55 000 SEK
1289BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.18 000 SEK
1290BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren, verksam i Stockholm 1811-1839, Empire.32 000 SEK
1291BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.6 000 SEK
1292BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.13 000 SEK
1293BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (1774-1839), urmakare i Stockholm från 1811, Empire.15 000 SEK
1294BORDSPENDYL, av Eugene Hazart (1838-1891, bronsmakare i Paris), Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.12 000 SEK
1295UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Pierre Philippe Thomire, Paris, 1800-talets början, Empire.90 000 SEK
1296BORDSUPPSATSER, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.28 000 SEK
1297PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.42 000 SEK
1298PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.11 000 SEK
1299URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.40 000 SEK
1300URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.Återrop
1301TAZZA. Frankrike, 1800-tal.11 100 SEK
1302ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1303ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.4 000 SEK
1304ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.6 000 SEK
1305SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.28 000 SEK
1306LOCK. Limoges, 1500/1600-tal.7 800 SEK
1307RELIEFER, två stycken, Barock, omkring år 1700, troligen Danzig.34 000 SEK
1308SKULPTUR, Hercules, Venedig cirka 1600, tillskriven Niccolò Roccatagliata (Italien, verksam 1593–1636).65 000 SEK
1309POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.Återrop
1310POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.6 000 SEK
1310ASKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.65 000 SEK
1311SKULPTURER, två stycken, sengotiska, 1400-tal, troligen Nordtyskland.50 000 SEK
1312DALAHÄST. Tillskriven Stikå Erik Hansson (1823-1897), Risa, Mora.120 000 SEK
1312ARAMAR med Grillska vapnet, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.24 000 SEK
1313STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816.22 000 SEK
1313AFARTYGSMODELL. England, tidigt 1800-tal.40 000 SEK
1314RAMAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.34 000 SEK
1315RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.28 000 SEK
1316KARL XIII, två brev om erövringen av Norge 1814. Daterade Uddevalla 27 juli resp 9 augusti.Återrop
1317FELIX MENDELSSOHN BARTHOLDY (1809-1847), egenhändigt signerat brev, daterat Leipzig 17 augusti 1840.14 000 SEK
1318INGMAR BERGMAN (1918-2007), anteckningsbok med handskrivet drama, embryot till "Hets", 1930-tal.20 000 SEK
1319INGMAR BERGMAN (1918-2007), 21 handskrivna brev, daterade 1938-1940 .7 000 SEK
1320INGMAR BERGMAN (1918-2007), brev med kritteckning, signerat Putte. Daterat Stockholm 27 juni 1939.7 000 SEK
1321BÉLA BÁRTOK (1881-1945), elva egenhändigt skrivna och signerade brev och brevkort. I huvudsak daterade Budapest 1930-38.33 000 SEK
1322POKAL med samtida men ej ursprungligt LOCK, glas. Tyskland samt locket Kungsholms glasbruk, 1700-tal.3 500 SEK
1323VINGLAS, två stycken. 1700-tal.5 000 SEK
1324VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.3 000 SEK
1325VINGLAS, fem stycken. Tyskland, 1700-tal.7 000 SEK
1326VINGLAS, två stycken. 1700-tal.5 300 SEK
1327VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal.8 000 SEK
1328VAS/BÄGARE, brun marmoriserad glasmassa. ''Tschirnhausenglas'', Böhmen, 1800-talets första hälft.9 000 SEK
1329BÄGARE med LOCK, grönt glas. Ryssland, Empire, 1800-tal.47 000 SEK
1330BÖLLOPSPOKAL, glas, Danmark, daterat 1860.Återrop
1331MINNESPOKAL, glas. Tyskland, 1800-tal.Återrop
1332GLASSERVIS, 27 delar. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.24 000 SEK
1333GLASSERVIS, 72 delar. Kosta, "Junior", 1900-tal.20 000 SEK
1334Kosta Boda, GLASSERVIS, 58 delar. Kosta, "Odelberg".12 000 SEK
1335FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal. Troligen familjen Grues manufaktur.Återrop
1336SKÅLFAT, majolika. Italien, Castelli,, 16/1700-tal. Troligen av familjen Grues manufaktur.Återrop
1337FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.Återrop
1338FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.Återrop
1339APOKTEKSKRUS, majolika. Castelli, Italien, 1600-tal.Återrop
1340KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.Återrop
1341SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, daterad 25/11 (17)66.8 500 SEK
1342FAT, fajans. Rörstrand, daterat 9/5 (17)70.8 000 SEK
1343PRAKTURNA med LOCK, flintgods. Marieberg, 1790-tal.9 500 SEK
1344TAVLA, porslin. Meissen, 1700-tal.Återrop
1345FIGURIN, porslin. Meissen, "Crie de Paris", 1745. Krimskramsförsäljaren.Återrop
1346KOPP med FAT, porslin. Meissen, omrking 1740.Återrop
1347KAFFESERVIS, åtta delar, porslin. Meissen, 1763-74.Återrop
1348KOPPAR, fyra stycken, olika. 1700-tal.4 000 SEK
1349TEDOSOR, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.Återrop
1350KOPPAR med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.3 500 SEK
1351FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).4 000 SEK
1352MUGG med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).Återrop
1353KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).Återrop
1354FIGURIN, porslin. Derby, 1770-75.5 000 SEK
1355NICKEDOCKA, porslin. Meissen, 1800-talets slut.14 000 SEK
1356TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.Återrop
1357PRAKTURNA, porslin. Berlin, 1800-tal.Återrop
1358CHOKLADKOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire.90 000 SEK
1359KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.22 000 SEK
1360EQUELLE med LOCK, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.9 000 SEK
1361TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. Nikolaj I:s tid (1825-55).20 000 SEK
1362ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.Återrop
1363TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St: Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55).22 000 SEK
1364TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.12 000 SEK
1365SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.Återrop
1366GLASSKÖLJARE, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.17 000 SEK
1367CREMEKOPPAR med FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.20 000 SEK
1368VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, Danmark, 1900-tal.Återrop
1369VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.Återrop
1370KAFFEKOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark.13 000 SEK
1371ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.4 000 SEK
1372TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.Återrop
1373SKÅL, porslin."Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.3 200 SEK
1374FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.Återrop