Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1089Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.36 000 SEK
1090FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar.Återrop
1091Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten.18 000 SEK
1092PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad.Återrop
1093CHARLES-FRANÇOIS GRENIER DE LA CROIX, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.Återrop
1094Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.44 000 SEK
1095David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden.48 000 SEK
1096Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail.48 000 SEK
1097JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.Återrop
1098Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken.Återrop
1099JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.Återrop
1100Joseph Nigg, Blomsterstilleben med rosor, förgätmigej, vallmo, hyacint, fjärilar och ett fågelbo.400 000 SEK
1101Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna.30 000 SEK
1102Stilleben med blommor, frukter, pokal och silverfat med en sittande rödhake.Återrop
1103Pieter Claesz Hans krets, Stilleben med tennkanna, glas, krabba och frukter.Återrop
1104Jan Weenix Hans efterföljd, Stilleben med frukter, blommor, markatta och fågel.36 000 SEK
1104AJean Baptiste Monnoyer Hans efterföljd, Stilleben med syrener, rosor, nejlikor, hortensia, polianthes tuberosa och blåklint.Återrop
1105GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
1106Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död.190 000 SEK
1107PETER PAUL RUBENS, Hans efterföljd, olja på pannå 11 stycken, ej signerade (11).Återrop
1108Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk.Återrop
1109Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.Återrop
1110Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken.Återrop
1111Theodor Rombouts Efter, Kortspelarna.120 000 SEK
1111AFrancois Duchatel, Ett par, Olja på pannå, en signerad med monogram.Återrop
1112Jacques Courtois kallad le Bourguignon Hans skola, Batalj mellan turkar och kristna.60 000 SEK
1113Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst.22 000 SEK
1114Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna.36 000 SEK
1115Slaget vid Wien 1683.Återrop
1116Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap.Återrop
1117HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad.Återrop
1118Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.Återrop
1119Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva.Återrop
1120JEAN MICHELIN, tillskriven. Olja på uppfodrad duk. Ej signerad.Återrop
1121KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.Återrop
1122Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.16 000 SEK
1123Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer.55 000 SEK
1124Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I.39 000 SEK
1125Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.28 000 SEK
1126Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan.9 000 SEK
1127JOHAN FREDRIK MARTIN, handkolorerad konturetsning, sannolikt I état av II (före all text), sviten publicerad 1805.Återrop
1128Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".25 000 SEK
1129Johan Fredrik Martin, "Stockholm åt Mälaren sedt ifrån Långholmen", ur: "Svenska Vuer".30 000 SEK
1130Louis Bleuler (Efter), Vy över Stockholm ("Vista del la ciudad Stokolmo"/Vue de Stockholm).11 000 SEK
1131AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.Återrop
1132Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.13 000 SEK
1133Mansporträtt.9 000 SEK
1134JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.Återrop
1134AJean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier.42 000 SEK
1135FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade.Återrop
1136JEAN-PIERRE NORBLIN DE LA GOURDAINE, Tillskriven, Lavering, ej signerad.Återrop
1137JEAN-PIERRE NORBLIN DE LA GOURDAINE, tillskriven, Lavering "Fête galante".Återrop
1138Flickansikte, studie.7 000 SEK
1139MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma.Återrop
1140FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.Återrop
1141PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad.Återrop
1142GEORG EMANUEL OPIZ, ett par (2st), akvarell på papper, Signerade G. Opiz.Återrop
1143Benjamin Patersson, "Palais imperial, pris du côté de midi de la Forteresse á St. Petersburg".38 500 SEK
1144Christian Gottlob Hammer, "Vue du Palais Marbre et des ses environs á St. Petersburg".Återrop
1145Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".Återrop
1146Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp.14 000 SEK
1147DENIS DIDEROT & JEAN LE ROND D' ALEMBERT. ENCYCLOPÉDIE, OU DICTIONNAIRE, 1778-1781.27 000 SEK
1148EDWARD J. WOOLSEY, Specimens of Fancy Turning, Henry Carey Baird, Philadelphia 1869.40 000 SEK
1149BYRÅ. Tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.60 000 SEK
1150BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.28 000 SEK
1150ABYRÅ, av Mathias Ortmann (ca.1692–1757), Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko.54 000 SEK
1151BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.Återrop
1152BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.70 000 SEK
1153BYRÅ, av Anders Halmén Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787). Gustaviansk.Återrop
1154BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk. Ej signerad.50 000 SEK
1155BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.120 000 SEK
1156BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.140 000 SEK
1157BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Gustaviansk. Ej signerad.740 000 SEK
1158BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.65 000 SEK
1159SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.20 000 SEK
1160SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.40 000 SEK
1161SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.42 000 SEK
1162VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.70 000 SEK
1163SEKRETÄR, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), daterad 1772. Rokoko.22 000 SEK
1164RULLKLAFFSEKRETÄR, tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko.75 000 SEK
1164ASKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.115 000 SEK
1165SEKRETÄR, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), gustaviansk. Ej signerad.1 300 000 SEK
1166SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.30 000 SEK
1167SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.16 000 SEK
1168TOILETTEBORD, av Lorentz Hallmén (mästare i Stockholm 1777-1791). Gustavianskt.Återrop
1169BORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt.26 000 SEK
1170BORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt.24 000 SEK
1171BORD, av Anders Jacob Rosendahl (verksam i Arboga 1762-1836). Gustavianskt.24 000 SEK
1172BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.65 000 SEK
1173BORD, Carl Hendric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835). Sengustavianskt.28 000 SEK
1174BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.14 000 SEK
1175BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.40 000 SEK
1176FÄLLBORD, utfört vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820.32 000 SEK
1177FÄLLBORD, utfört vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820.12 000 SEK
1178FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.12 000 SEK
1179FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.22 000 SEK
1180BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.11 000 SEK
1181BORD. Renässansstil, 1800-tal.48 000 SEK
1182MATBORD. England, 1800-tal.60 000 SEK
1183KONSOLBORD, av Adam Flodin (förgyllare i Stockholm 1758-1774). Rokoko.55 000 SEK