Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1184KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.50 000 SEK
1185KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
1186KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut.80 000 SEK
1187KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.55 000 SEK
1188KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.50 000 SEK
1189KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.17 000 SEK
1190GUERIDONER, ett par, senbarock, omkring år 1700.Återrop
1191SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.60 000 SEK
1192SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete 1780-tal.24 000 SEK
1193SOFFA, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Gustaviansk.Återrop
1194BERGERE, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-92). Gustaviansk.60 000 SEK
1195BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.16 000 SEK
1196KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.46 000 SEK
1197KARMSTOL, av Fredrik Ahlström. Sengustaviansk, omkring år 1800.38 000 SEK
1198KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.30 000 SEK
1199KARMSTOLAR, tre stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Gustavianska.30 000 SEK
1200KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.24 000 SEK
1201KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.19 000 SEK
1202Melchior Lundberg d.ä., KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.24 000 SEK
1203KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska.Återrop
1204KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustavianska.36 000 SEK
1205KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.44 000 SEK
1206STOLAR, fyra stycken, Régence, 1700-talets första hälft.Återrop
1207STOLAR, sex stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.20 000 SEK
1208STOLAR, tio stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.95 000 SEK
1209STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.125 000 SEK
1210STOLAR, 12 stycken, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1774-1814). Gustavianska.65 000 SEK
1211STOLAR, tio stycken, gustavianska, 1700-talets slut.61 000 SEK
1212STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.24 000 SEK
1213STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.26 000 SEK
1214STOLAR, ett par, stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
1215TABURETTER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.26 000 SEK
1216Ephraim Ståhl, TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.17 000 SEK
1217TABURETTER, ett par, av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792). Gustavianska.15 000 SEK
1218TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg, (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.15 000 SEK
1219BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.16 000 SEK
1220BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.Återrop
1221SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.220 000 SEK
1222SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.15 000 SEK
1223SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.14 000 SEK
1224SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
1225SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1226Gustaviansk, SPEGEL, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.70 000 SEK
1227SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.48 000 SEK
1228SPEGEL. Pehr Ljungs art (Pehr Ljung, 1743-1819, bildhuggare i Stockholm). Sengustaviansk, omkring år 1800.10 000 SEK
1229SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.16 000 SEK
1229ASPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.20 000 SEK
1230SPEGEL. Barock, omkring år 1700.25 000 SEK
1231SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Sverige, omkring år 1700. Barock i Burchardt Prechts art.16 000 SEK
1232SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad. Rokoko.52 000 SEK
1233SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.135 000 SEK
1234SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, tillskrivna Johan Martin Berg (spegelfabrikör i Göteborg 1803-37). Empire.Återrop
1235APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.50 000 SEK
1236APPLIQUER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.60 000 SEK
1237APPLIQUER för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.15 000 SEK
1238APPLIQUER, för två ljus, fyra stycken, av Victor Paillard (1805-1886). Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.75 000 SEK
1239VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.30 000 SEK
1240LJUSKRONA, för sex ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.240 000 SEK
1241LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.34 000 SEK
1241ALJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800.Återrop
1242LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.Återrop
1242ALJUSKRONA, för 16 ljus, Tyskland, 1800-talets första hälft, Karl Friedrich Schinkels art.32 000 SEK
1243LJUSKRONA, för åtta ljus, Tyskland, 1800-talets första hält. Karl Friedrich Schinkels art.30 000 SEK
1244LJUSKRONA, för sex ljus, Tyskland, 1800-talets första hälft, Karl Friedrich Schinkels art.40 000 SEK
1245AMPEL, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.12 000 SEK
1246AMPEL, för åtta ljus, Empire, 1800-talets början.80 000 SEK
1247AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.Återrop
1248LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.60 000 SEK
1248AKANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Empire.75 000 SEK
1249KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.38 000 SEK
1250KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
1251KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal.24 000 SEK
1252KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Empire.26 000 SEK
1253KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1830/40-tal. Senempire.24 000 SEK
1254KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.14 000 SEK
1255LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, 1700-tal, efter modell av Juste-Aurèle Meissonnier (1695-1750).100 000 SEK
1256LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.29 800 SEK
1257LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.18 000 SEK
1258LJUSSTAKAR, ett par, signerade "GF", Frankrike, 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
1259LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1260LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1261LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1262LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.16 000 SEK
1263LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1264LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
1265CASSOLETTER, för ett ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets mitt, Louis XVI-stil.15 000 SEK
1266LAMPFÖTTER, ett par, Frankrike, 1800-tal.15 000 SEK
1267BORDSLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.15 000 SEK
1268LJUSSTAKAR, ett par, flamländska eller italienska, 1600-tal, Barock.Återrop
1269LJUSSTAKAR, ett par, av Lars Lundwall 1762, mästare i Jönköping (1761-80/82), Rokoko.15 000 SEK
1270LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Gustav Moberg 1786 (mästare i Jönköping 1777-1815). Gustavianska.13 000 SEK
1271KANDELABRAR, ett par, av Martin Artedius 1800, mästare i Norrköping (1800-08). Sengustavianska.13 000 SEK
1272LJUSSTAKAR, tre stycken, av Martin Artedius 1800, mästare i Norrköping (1800-08). Sengustavianska.11 000 SEK
1273VINKANNA, av Christian Benjamin Macke 1771, verksam i Kalmar (1769-86/88).6 000 SEK
1274TALLRIKAR, fyra stycken, av J Sauer, G Ryman och C G Malmborg, Stockholm. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
1275BÄGARE, av Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90).2 200 SEK
1276GOLVUR, av Eduardus East (1602-1696), London, 1600-talets andra hälft.300 000 SEK
1277GOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock.175 000 SEK
1278GOLVUR, av Johannes Fischer. Barock, 1600-talets slut. Troligen Holland.30 000 SEK
1279VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.Återrop