Important Spring Sale 625

975 föremål
4. BYRÅ, 1700-talets mitt Italien troligen Neapel, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
5. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
13. SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
14. SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
15. BYRÅ, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
18. SEKRETÄR, Frankrike ca 1790, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. MATSALSBORD, England, ca år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
23. SKRIVBORD, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
24. TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets slut,  Sengustavianskt.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
26. KONSOLBORD, med Stockholm hallstämpel 1763, Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
27. KONSOLBORD, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
28. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
29. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
31. KONSOLBORD, ca år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
32. KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
33. KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
34. KONSOLBORD, 1800-talets början, Sengustavianskt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
36. FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
37. KARMSTOLAR, två snarlika Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
38. KARMSTOL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
39. KARMSTOL, Frankrike ca 1760, Louis XV.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
40. KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
41. KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44. KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
45. KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
46. KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. STOLAR, 12 st ( 4 lika + 8 snarlika), 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
48. STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
53. STOLAR, fyra stycken Stockholms arbeten, Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
60. BRASSKÄRM, Ryssland ca 1830, Nygotisk.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
61. SPEGEL, Stockholmsarbete i Transition Barock/Rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
62. SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
65. SPEGEL, i Pehr Ljung (1743-1819) art, Sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. SPEGEL, tidigt 1800-tal, Sverige, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
70. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
71. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
74. GOLVUR, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
77. LJUSKRONA, för 5 ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. LYKTA, för ett ljus, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
82. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
84. VÄGGUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
88. BORDSPENDYL, Frankrike (L J Laguesse Paris 1810-13), Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
89. BORDSPRYDNADER, ett par, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
90. BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
91. BORDSPLATEAU, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
92. TAZZA, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
93. TAZZA, Italien 1800-tal.
93. TAZZA, Italien 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
94. OBELISKER, ett par, troligen Italien 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
95. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
96. PRYDNADSURNOR, ett par, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
98. MINIATYRSKÅP / KABINETTSKÅP, 1700-tal, Senbarock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
99. SKULPTUR, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK