Contemporary Art & Design 631

454 föremål
2. Arne Norell, fåtöljer 1 par, "Ariet", Norell Möbel AB, 1960-70-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Herbert Ode, golvlampor, ett par, "Triolett", Ho Armatur, Sjömarken, ca 1965.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. James Krenov, skåp, egen verkstad, Bromma ca 1979.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
7. James Krenov, väggskåp, egen verkstad, Bromma ca 1973.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
8. Erik Höglund, två stycken kandelabrar, Boda Smide.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
9. Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
19. Lars Englund, stol, Skelder AB, 1990-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
25. Karin Björquist, servis, 54 delar, benporslin, "Nobel", Rörstrand efter 1991.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
26. Gunnar Cyrén, glasservis, 73 delar "Nobel", Orrefors efter 1991.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Gunnar Cyrén, glasservis, 31 delar, "Nobel", Orrefors efter 1991.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
29. Ernst Billgren, "And i vas", Kosta Boda, ed. 28/30.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. Ernst Billgren, "Snöripa i lä", Kosta Boda, ed. 27/30.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
33. Per B. Sundberg, vas, Orrefors 2003.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
36. Matti Klenell, installation, "Carambole", Ajeto, Tjeckien 2008.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
37. Love Arbén, "Ono" skåp, Lammhults 1995.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
41. glasskulptur, "Utan titel" på bronsställ, 1998.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
43. Alexander Lervik, "Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
44. Kerstin Olby, skåp, "Rhapsody", unik prototyp, Olby Design, 2010.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
47. Mårten Medbo, skulptur, glaserat stengods, "Hose", daterad 2012.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
52. Attila Suta, byråar 1 par, egen verkstad, upplaga på 10 ex, 2015.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
56. Kinga Shabo, soffbord, Arabia Finland 1970-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
57. Fåtöljer 1 par, Skandinavien, 1960-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
60. Poul Kjaerholm, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen 2013.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
61. Poul Kjaerholm, taburetter, ett par "PK-91", Fritz Hansen, Danmark.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
67. Verner Panton, tak/vägglampor 1 par, Louis Poulsen, Danmark 1960-70-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
69. Piero Fornasetti, papperskorg, Milano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
70. Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
71. Piero Fornasetti, barstolar 1 par, Milano Italien, 1960-70-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
72. Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, troligen 1960-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
73. Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, troligen 1960-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
74. Hans Hopfer, soffa "Mah Jong", Roche Bobois / Missoni 2000-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
79. Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
85. Borek Sipek, "Ota Otanek", karmstol, Vitra efter 1988.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
86. Borek Sipek, stolar 6 st. "Sedlak", Vitra, efter 1992.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
88. Tobia Scarpa, & Afra Scarpa, matbord, Poggi, Italien 1970-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
90. Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
92. Nicoletti Salotti, "Ambassador", soffa, Italien 1970-1980-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
93. Nicoletti Salotti, "Ambassador"
fåtöljer 1 par, Italien 1970-80-tal.
93. Nicoletti Salotti, "Ambassador" fåtöljer 1 par, Italien 1970-80-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK