Contemporary Art & Design 631

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Erik Herløw, sideboard, "Triva modul serie", Nordiska Kompaniet, 1960-tal.28 000 SEK
2Arne Norell, fåtöljer 1 par, "Ariet", Norell Möbel AB, 1960-70-tal.24 000 SEK
3Herbert Ode, golvlampor, ett par, "Triolett", Ho Armatur, Sjömarken, ca 1965.8 500 SEK
4Anders Pehrson, bordslampa, "Tube", prototyp för Ateljé Lyktan, Åhus, omkring 1973.13 000 SEK
5Swedfurn Slätte Möbler AB, "Soundbox" soffa, Töreboda, 1970-tal.11 000 SEK
6James Krenov, skåp, egen verkstad, Bromma ca 1979.50 000 SEK
7James Krenov, väggskåp, egen verkstad, Bromma ca 1973.34 000 SEK
8Erik Höglund, två stycken kandelabrar, Boda Smide.15 000 SEK
9Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide.28 000 SEK
10Cecilia Setterdahl, Matta, "Itinerary Blue", 3/10, handknuten, ca 243,5 x 171,5 cm, Carpets CC Dubai.12 000 SEK
11John Kandell, skåp, "Gestalten", ed. 4/100, Källemo, Värnamo efter 1989.19 000 SEK
12John Kandell, liggfåtölj "Vilan", Källemo, Värnamo, efter 1988.7 000 SEK
13Erik Lindgren, matbord, utfört i snickarmästare Lindgrens verkstad, 1960-tal.16 000 SEK
14Olle Baertling, Matta, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 199 x 99,5 cm.26 000 SEK
15Igor Cronsioe, fällstolar, ett par, "Sudden Seat", ed. 76/95 samt 87/95, Futura Gallery, Stockholm 1983.26 000 SEK
16Kersti Sandin & Lars Bülow, skåp "Hommage Josef Frank", ed. 25/120, Karl Andersson & Söner, Huskvarna 1985.10 000 SEK
17Hans-Agne Jakobsson, taklampor 1 par, "Sonata", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal.Återrop
18Olle Borg, Matta, "Composition 1", handtuftad, ca 220 x 163 cm, signerad Olle Borg EA 2/3 på baksidans ena etikett.9 000 SEK
19Lars Englund, stol, Skelder AB, 1990-tal.6 500 SEK
20Mats Theselius, bokskåp "National Geographic", dubbelsektion, Källemo AB, Värnamo, nr 76 och 77.40 000 SEK
21Mats Theselius, "Aluminiumfåtölj", näver, ed. EA 3/5, Källemo, efter 1990.65 000 SEK
22Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", ed. 65/360, Källemo, efter 1991.80 000 SEK
23Nordisk design, gallerimatta, rya, ca 240 x 81 cm, Sverige 1950-1960-tal.Återrop
24Hilma af Klint, Matta, "Group III, no 5, The Large Figure Paintings", 10/30, handtuftad, ca 201 x 162,5 cm.55 000 SEK
25Karin Björquist, servis, 54 delar, benporslin, "Nobel", Rörstrand efter 1991.55 000 SEK
26Gunnar Cyrén, glasservis, 73 delar "Nobel", Orrefors efter 1991.55 000 SEK
27Gunnar Cyrén, glasservis, 31 delar, "Nobel", Orrefors efter 1991.16 000 SEK
28Rolf Hanson, skåp, "Pelare", ed. 37/90, Källemo, Värnamo efter 1991.22 000 SEK
29Ernst Billgren, "And i vas", Kosta Boda, ed. 28/30.26 000 SEK
30Ernst Billgren, "Snöripa i lä", Kosta Boda, ed. 27/30.34 000 SEK
31Reino Björk, skulptur/vas, "målad graal" ur serien "New Eden", New York Experimental Glass Workshop, USA 1990-tal.13 000 SEK
32Reino Björk, skulptur/vas, "Bad Love" ur serien "New Eden", New York Experimental Glass Workshop, USA 1990.5 500 SEK
33Per B. Sundberg, vas, Orrefors 2003.12 000 SEK
34Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed 317/360, Källemo, efter 1999.100 000 SEK
35Mats Theselius, fåtölj, "The Ritz", ed. 79/90, Källemo, Värnamo, efter 1994.26 000 SEK
36Matti Klenell, installation, "Carambole", Ajeto, Tjeckien 2008.13 000 SEK
37Love Arbén, "Ono" skåp, Lammhults 1995.22 000 SEK
38Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 153/360, Källemo efter 2002.125 000 SEK
39Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 61/360, Källemo, efter 2002.130 000 SEK
40Gunilla Kihlgren, och Pino Signoretto, skulptur, Murano, Italien 2003.Återrop
41glasskulptur, "Utan titel" på bronsställ, 1998.Återrop
42Sigvard Håkansson, stol, "2+1", ed. 25/25, Sigvard Design AB Linköping 2003.11 000 SEK
43Alexander Lervik, "Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005.26 000 SEK
44Kerstin Olby, skåp, "Rhapsody", unik prototyp, Olby Design, 2010.30 000 SEK
45Hanna Hansdotter, "Dripping print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018.36 000 SEK
46Mårten Medbo, skål, "Core", Ajeto, Novy Bor, Tjeckien 2010, ed. 1/4.22 000 SEK
47Mårten Medbo, skulptur, glaserat stengods, "Hose", daterad 2012.32 000 SEK
48Ernst Billgren, urnor, ett par "I trädkronan", patinerad brons, 2002, ed 9/100 samt 10/100.75 000 SEK
49Anders Jakobsen / Radicalsloyd, pallar ett par, egen studio 2021.Återrop
50Verner Panton, Matta, "Square, Multi colour", maskingjord rya, ca 199,5 x 137 cm, komponerad av Verner Panton.20 000 SEK
51Mats Theselius, fåtölj, "Inox", ed. 32/199, Källemo, Värnamo efter 2015.110 000 SEK
52Attila Suta, byråar 1 par, egen verkstad, upplaga på 10 ex, 2015.85 000 SEK
53Ilmari Tapiovaara, tillskrivet, bord med två bänkar, troligen Finland 1950-60-tal.Återrop
54Charles & Ray Eames, "RAR", rope edge, gungstol, Zenith Plastics / Herman Miller 1950-tal.16 000 SEK
55Florence Knoll, sideboard, Knoll International, licenstillverkat av NK Inredningar 1966.42 000 SEK
56Kinga Shabo, soffbord, Arabia Finland 1970-tal.8 000 SEK
57Fåtöljer 1 par, Skandinavien, 1960-tal.28 000 SEK
58Robert Indiana, Matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 246,5 x 245,5 cm, Robert Indiana.80 000 SEK
59Poul Kjaerholm, satsbord, "PK-71", 3 delar, sannolikt E Kold Christensen, Danmark.8 000 SEK
60Poul Kjaerholm, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen 2013.80 000 SEK
61Poul Kjaerholm, taburetter, ett par "PK-91", Fritz Hansen, Danmark.30 000 SEK
62Poul Henningsen, bordslampor, 1 par "PH 5", Louis Poulsen, Danmark.15 000 SEK
63Hans J. Wegner, "Jakkens hvile", modell PP-250, herrbetjänt/stol, PP møbler, Danmark 2007.48 000 SEK
64Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, fåtöljer ett par, "Bo 561", Bo-Ex Danmark, 1960-tal.26 000 SEK
65Preben Fabricius & Jørgen Kastholm soffbord modell "BO-551", Bo-Ex, Danmark.12 000 SEK
66Preben Dal, tak/bordslampa, "Symphony", Hans Følsgaard, Elektro HF Belysning, Danmark 1960-tal.Återrop
67Verner Panton, tak/vägglampor 1 par, Louis Poulsen, Danmark 1960-70-tal.46 000 SEK
68Pietro Chiesa, golvlampa, Fontana Arte Italien, efter 1935.Återrop
69Piero Fornasetti, papperskorg, Milano, Italien 1960-tal.16 000 SEK
70Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien 1960-tal.16 000 SEK
71Piero Fornasetti, barstolar 1 par, Milano Italien, 1960-70-tal.26 000 SEK
72Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, troligen 1960-tal.5 000 SEK
73Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, troligen 1960-tal.6 500 SEK
74Hans Hopfer, soffa "Mah Jong", Roche Bobois / Missoni 2000-tal.46 000 SEK
75Angelo Donghia, sannolikt, soffbord, Donghia Rubelli group, Italien 2000-tal.22 000 SEK
76Luigi Massoni, fåtöljer 1 par, Poltrona Frau, Italien 1970-tal.55 000 SEK
77Ludovico Diaz De Santillana, "Palotta", bordslampa, Venini, Italien 1960-70-tal.34 000 SEK
78Philip Baldwin och Monica Guggisberg, "Abaco", lampa, Venini, Italien 1999.26 000 SEK
79Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.13 000 SEK
80Achille Castiglioni, & Pier Giacomo Castiglioni, bordslampor 1 par, "Taccia", Flos, Italien efter 1962.22 000 SEK
81Marcello Vecchi & Francesco Trabucco, skrivbord, modell "Sc73", Poggi, Italien, 1983.30 000 SEK
82Vävd tapet, slätväv, ca 101,5-102 x 99-100 cm, signerad och daterad på etikett på baksidan: Ruth Malinowski 1989.Återrop
83Gino Sarfatti, "238-3", vägglampa, Arteluce, Italien, efter 1959.Återrop
84Raphael Raffel, / Raphaël, "Croissant", soffa, Maison Honoré, Paris 1970-tal.36 000 SEK
85Borek Sipek, "Ota Otanek", karmstol, Vitra efter 1988.13 000 SEK
86Borek Sipek, stolar 6 st. "Sedlak", Vitra, efter 1992.8 500 SEK
87Sergio Mazza, taklampor 3 st., "Pi Cavo", Artemide, Italien 1960-tal.Återrop
88Tobia Scarpa, & Afra Scarpa, matbord, Poggi, Italien 1970-tal.Återrop
89Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981.30 000 SEK
90Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973.6 500 SEK
91Jan Bocan, bord och 4 stolar, för Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, tillverkat av Thonet.22 000 SEK
92Nicoletti Salotti, "Ambassador", soffa, Italien 1970-1980-tal.7 000 SEK
93Nicoletti Salotti, "Ambassador" fåtöljer 1 par, Italien 1970-80-tal.8 000 SEK
94Maurizio Bertoni, golvlampa, Castaldi Illuminazione, Italien 1980-tal.Återrop
95Maurizio Bertoni, golvlampa, Castaldi Illuminazione, Italien 1980-tal.Återrop
96Studio A.R.D.I.T.I., "B.T. Lamp", bordslampa, Sormani Spa, Italien ca 1971.10 000 SEK
97"Ball light", taklampa, första upplagan för The Apartment i Köpenhamn, London 2012.Återrop
98Philippe Starck, "Petite Etrangete Contre Un Mur", skulptur/vas, ed. 50/50, Daum, Nancy, Frankrike, 1980-tal.11 000 SEK
99Lindsey Adelman, taklampa, "Catch CS.07.01." Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016.65 000 SEK
100Lindsey Adelman, taklampa, "Catch CS.07.01." Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016.65 000 SEK