Modern Art + Design 632

168 föremål
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
272. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
273. Hugo Elmqvist, vas, Florens, ca 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
280. Taburett, 1920-30-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
283. Taburett, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
284. Taklampa, Swedish Grace 1920-30-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
285. Soffbord, Swedish Grace, 1929.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
286. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Metallindustri, 1920-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
289. Gunnar Asplund, sideboard, Swedish Grace, 1910-20-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
290. Swedish Grace, taklampa, sannolikt Guldsmedsaktiebolaget, 1920-30-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. Guldsmedsaktiebolaget, bordsur, Stockholm 1930.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
293. Nils Fougstedt, ytterfoder, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
298. Nordiska Kompaniet, golvlampor, ett par, Swedish Grace, 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
299. Swedish Grace, skåp, Nääs, 1924-26.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
300. Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
305. Thonet Mundus AG, taburett, modell B 313, Wien, ca 1929.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
309. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
310. Axel Einar Hjorth, sannolikt, bord, "Lovö" Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
311. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
313. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
315. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
340 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
317. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
318. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
319. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
320. Axel Einar Hjorth, taburetter 1 par, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
321. Erik Chambert, skåp, AB Chamberts Möbelfabrik, Norrköping, 1934.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
323. Nils Öfverman, tillskrivet, skåp, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
324. Axel Einar Hjorth, "Typenko", bord, Nordiska Kompaniet 1934.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
325. Margareta Köhler, skrivbord, Futurum, Stockholm 1938.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
326. Margareta Köhler, serieskåp 3 st, Futurum, Stockholm 1938.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
328. Swedish Modern, väggspegel, 1930-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
330. Bo Notini, golvlampa, Glössner & Co, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
333. Gustav Axel Berg, fåtölj, "Estelle", AB G.A. Bergs, 1940-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
335. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
336. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
337. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
340. Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
345. Axel Einar Hjorth, sannolikt, bord, Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
346. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
348. Hans Bergström, vägglampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
349. Swedish Modern, ett par golvlampor, up-lights, 1940-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
350. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
351. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
352. Nordiska Kompaniet, soffbord, "NK Hantverk", Swedish Modern 1947.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
353. Otto Schulz, fåtöljer ett par, Swedish Modern, Boet Göteborg 1940-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
357. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2018.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
360. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 598, 1950-60-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
362. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2014.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
363. Josef Frank, matbord, modell "947", Firma Svenskt Tenn, ca 1939.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
364. Josef Frank, stolar, åtta stycken, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
365. Josef Frank, sideboard, modell 1148, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
366. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
368. Josef Frank, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn 1930-40-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
369. Josef Frank, sideboard, modell 821, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
370. Josef Frank, sidobord, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1053.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK