Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

256 föremål
871. Skulptur, Zhenwu, blanc de chine, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
865. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
990. Figurin, nefrit, Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. Figurin, malakit. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
937. Skulptur, bambu. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
882. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
843. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1000. Figurin, blanc de chine, Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
994. Urna, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
905. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
995. Skulptur, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1082. Urna, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
870. A Charcoal burner, Tianqi/Chongzhen (1621-1644).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1077. Urna, s.k. Guan, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
999. Figurin, vitglaserad. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
991. Figurin, soapstone. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
988. Figuriner, tre stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1093. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
877. Figuriner, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1055. Figuriner, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
998. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
927. Dekorelement, förgyllt trä. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1044. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
907A. Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
909. Lama, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
889. Buddha, sten. Mingstil.
889. Buddha, sten. Mingstil.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1102. Rökelsekar, porslin, Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1087. Kruka, porslin. Tianqi, 1600-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
855. Album, två stycken. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
948. Broderi på siden, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1080. Skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1104. Rökelsekar, porslin, Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1081. Fat, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1072. Porslinsmålning, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1067. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
856. Tallrikar, 10 stycken, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1083. Vinkopp, porslin. "Hatcher cargo", 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1114. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
850. Jacka, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1084. Fat, s.k. klappmutz, porslin,1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1115. Meipingvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1017. Handfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
982. Ask med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
866. Matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
839. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
930. Panel, trä. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
860. Tiger, brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1054. Vaser, ett par, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1021. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
845. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1060. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
900. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
902. Skål, porslin. 1800-tal. Bencharong / benjarong.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1079. Fat, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1088. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
834. Koppar, ett par, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
847. Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
943. Spegelglasmålningar, ett par, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
844. Vas, porslin. Qingdynastin, tidig Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
851. Sidentyg, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1073. Karott med lock, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
949. Sidenbrokad, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK