Selected Art & Artworks by our specialists

40 föremål
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad och daterad -85.
Klubbat pris
94 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
OLOF ARENIUS, ett par, olja på duk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALEXANDER ROSLIN, kopia efter, 1700-tal.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SVENSK KONSTNÄR, tidigt 1800-tal. olja på duk.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EINAR JOLIN, akvarell, signerad och daterad juni 1936.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på pannå, sterbhusstämplat.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HELMER OSSLUND, olja på duk/papp-pannå, signerad.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GEORGE MORLAND, tillskriven, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
25 400 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Tusch och lavering.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALFONS KARPINSKI, olja på duk, signerad samt daterad 1942.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JEAN ÉTIENNE LIOTARD, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WILLEM DE KLERK, olja på pannå, signerad W. de Klerk.
Klubbat pris
13 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CHRISTIAN AECKERLIN, skulptur, brons, signerad.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DAVID VON KRAFFT, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ALFRED THÖRNE, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ELIAS MARTIN, mezzotint.
ELIAS MARTIN, mezzotint.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
IVAR KAMKE, olja på duk, signerad och daterad 1920.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN ABRAHAM ALEANDER, Gouache, signerad och daterad 1800.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk/pannå, signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OSCAR BJÖRCK, olja på duk-pannå, signerad Oscar Björck.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK