Skandinaviskt svalt

658 föremål
BORDSLAMPOR, ett par, Kosta Elarmatur, 1960-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, alabaster, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1980-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, tenn, 2 st, 1920-/1930-tal.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, soffa, "Bon", för Adea 2015.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BROR HJORTH, teckning, stämpelsignerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO FATTORINI, soffa, "Edgar", MDF Italia.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall "Pernilla", DUX.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson", Dux, 2000-tal.
Klubbat pris
14 650 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par "Eva, DUX.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par Eva.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par, "Jetson".
Klubbat pris
7 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", Firma Karl Mathsson.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BURK med LOCK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1932.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, NK-inredning, 1960-/1970-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampa, funkis, 1930-tal.
Bordslampa, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÄNK, Bjärnums möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, fåtöljer ett par, Lammhults.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL EINAR BORGSTRÖM, vas Ystad-metall, signerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj "Samsas", AB O.H. Sjögren, Tranås.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, slagbord "Vapensmeden,
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Hemmakväll".
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 077 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL-HENRIK SPAK, vilstol, "Viper", Ire Möbel.
Klubbat pris
9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CG HALLBERG, 3 ljusstakar, silver, Stockholm, 1955-57.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKUPOR, 10 st,  glas, 1920-tal.
Klubbat pris
2 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 117", Vitra.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, modell EA107, Vitra.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DAGBÄDD, Englesson.
DAGBÄDD, Englesson.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DAUM, vas, Nancy. Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR JOLIN, olja på duk, signerad Jolin och daterad 1971.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK