Skandinaviskt svalt

658 föremål
JALUSISKÅP, ek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JEAN PROUVÉ, stolar, 3 st, "Standard", Vitra, 2018.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, fåtölj "Capri" 1960/70-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.
Klubbat pris
4 920 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHN BONÉ, soffbord, Danmark. 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JONAS BOHLIN, stol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modell 2560.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 703, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KAARE KLINT, fåtöljer ett par, "Safari".
Klubbat pris
4 265 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAIN TAPPER, teckning, signerad och daterad -82.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
KANNA, flintgods. Gustavsberg, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANNA, sterlingsilver, Cohr, Danmark. Vikt 600 gram.
Klubbat pris
3 656 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARI HUHTAMO, järn, signerad 4/5, 19KH86.
Klubbat pris
845 EUR
Utropspris
650 EUR
KARIN BJÖRQUIST, Vas, 'Indigo', stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Arrben, Italien, 1980/90-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Thonet 1900-tal, etikettmärkta.
Klubbat pris
6 005 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, SOFFA, "Skrindan".
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KG BEJEMARK, skulptur, brons, signerad KGB.
Klubbat pris
6 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KORGSTOL, 1900-tal.
KORGSTOL, 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRONOBERGS BELYSNING, golvlampa, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS KLEEN, skulptur, trä, signerad och daterad -87, 75/90.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, fyra st, silver, Ceson, Göteborg, 1980-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOVE ARBÈN, skrivbord,  "ARTUR", SA Möbler, 2015.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOVE ARBÉN. STOLAR, 4 st. Lammhults Möbler "Aron".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATBORD, "Carlo", IKEA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.
MATBORD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets slut.
MATBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Danmark, 1950/60-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATS THESELIUS, fåtölj, "Bruno", Källemo, formgiven 1997.
Klubbat pris
21 011 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATS THESELIUS, soffa "Ruben".
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Kelim ca 335 x 260 cm.
MATTA Kelim ca 335 x 260 cm.
Klubbat pris
14 750 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kelim 248 x 171 cm.
MATTA, Kelim 248 x 171 cm.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim 250 x 175 cm.
MATTA, Kelim 250 x 175 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, 306 x 208 cm.
MATTA, Kelim, 306 x 208 cm.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 245 x 170 cm.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 250 x 174 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 275 x 187 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 277 x 203 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 281 x 255 cm.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK