Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
Klubbat pris 
18 900 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TERO LAAKSONEN, "NATTFÅGEL".
TERO LAAKSONEN, "NATTFÅGEL".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
Klubbat pris 
60 400 EUR
Utropspris
40 000 - 45 000 EUR
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
Klubbat pris 
5 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KARI HUHTAMO, RELIEF.
KARI HUHTAMO, RELIEF.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
3 110 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
Klubbat pris 
835 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
Klubbat pris 
3 450 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN,  dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
18 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
Klubbat pris 
90 200 EUR
Utropspris
80 000 - 100 000 EUR
ARMBAND, gammaslipade diamanter, 18K guld. Stockholm 1916.
ARMBAND, gammaslipade diamanter, 18K guld. Stockholm 1916.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Klubbat pris 
27 200 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
KARI JUVA, MUSIKANT.
KARI JUVA, MUSIKANT.
Klubbat pris 
2 702 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RING, gammalslipade diamanter, emalj, 18K guld. England, ca 1860-tal.
RING, gammalslipade diamanter, emalj, 18K guld. England, ca 1860-tal.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
ROY LICHTENSTEIN, "STILL LIFE WITH LOBSTER".
ROY LICHTENSTEIN, "STILL LIFE WITH LOBSTER".
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDS SEGLATS.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDS SEGLATS.
Klubbat pris 
6 101 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LANDSKAP.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LANDSKAP.
Klubbat pris 
41 200 EUR
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj,  Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
NIKOLAY EFIMOVICH RACHKOV, FLICKA I BLÅ ROSETT.
NIKOLAY EFIMOVICH RACHKOV, FLICKA I BLÅ ROSETT.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
MAURI ALMARI, golvlampa, Sievä/Idman 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, golvlampa, Sievä/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
Klubbat pris 
1 951 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
CARTIER ETUI, 18K guld i tre färger, cabochonslipade safirer.
CARTIER ETUI, 18K guld i tre färger, cabochonslipade safirer.
Klubbat pris 
7 550 EUR
Utropspris
5 000 - 5 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
JULIUS VON KLEVER/HANS KRETS, VINTER VY.
JULIUS VON KLEVER/HANS KRETS, VINTER VY.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
ETUI, 18K guld, svart emalj. Marchak, Frankrike 1930-tal.
ETUI, 18K guld, svart emalj. Marchak, Frankrike 1930-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
25 200 EUR
Utropspris
11 000 - 15 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
Klubbat pris 
21 950 EUR
Utropspris
20 000 - 25 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÖRDEMOTIV.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÖRDEMOTIV.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ILKKA LAMMI, "VINTERMOTIV".
ILKKA LAMMI, "VINTERMOTIV".
Klubbat pris 
20 400 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ARMBAND, 18K guld.
ARMBAND, 18K guld.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR