Design Sale Helsinki F207

260 föremål
Rut Bryk, relief, stengods signerad BRYK.
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Tynell, vägglampor, ett par, Taito 1940.
11 000 EUR
Utropspris
30 000 - 35 000 EUR
Björn Weckström, Halsband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1973.
1 200 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Hårgarnsmatta, 1920/1930-tal. Ca 300x200 cm.
340 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Alvar Aalto, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
1 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
2 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Tynell, bordslampor, ett par, Taito tidigt 1950-tal.
800 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Matti Martikka, gungstol, 1900-talets senare hälft.
1 701 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Takkrona, Centraleuropa ca 1900-tal.
1 620 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 1621, Taito 1940-tal.
400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Hans J Wegner, soffa, för AP-Stolen Danmark 1950-tal.
550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Paavo Tynell, taklampa, Taito 1952.
4 000 EUR
Utropspris
20 000 EUR
Bordslampa, tillverkare Sievä 1900-talets mitt.
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Meret Oppenheim, bord "Traccia table", ca 1990.
1 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 554, Taito 1930-tal.
320 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Björn Weckström, "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1966.
1 300 EUR
Utropspris
2 500 - 2 800 EUR
Golvlampa, modell 60588, Idman 1900-talets mitt.
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
5 000 EUR
Utropspris
20 000 EUR
Kai Ruokonen, golvlampa, Orno 1970-tal.
1 300 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Alvar Aalto, matbord beställningsarbete för FPA 1956.
1 000 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Björn Weckström, Armband "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1969.
1 000 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
11 000 EUR
Utropspris
30 000 - 35 000 EUR
Taklampa, Itsu 1900-talet mitt.
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Alfred William Finch, kruka, Iris 1901.
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell K2-33, Idman 1900-talets mitt.
6 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Alvar Aalto, fåtölj, "Tank", Artek 2008.
2 900 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Andrzej Rajch, väggtextil, "Cubes II". 1989. Ca 230x200 cm.
700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Rut Bryk, relief, signerad Rut Bryk.
4 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Runar Engblom, fåtölj, 1950-talets mitt.
220 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR