Eclectic Auktion S197

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
514Salvador Dalí, "Les Rois Mages".8 000 SEK
515Palle Nielsen, Orfeus og Eurydike (Förste del) + Isola et mellemspel (Orfeus og Eurydike. Anden del).5 000 SEK
516EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.Återrop
517Eduard Wiiralt, "Okaapid".10 000 SEK
518GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.1 000 SEK
519CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.Återrop
520Esther Kjerner, Blomsterstilleben.Återrop
521Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.5 000 SEK
522Olof Hermelin, Vårlandskap.22 000 SEK
523SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.7 000 SEK
524BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g.Återrop
525Anton Melbye, Fartyg i månsken.8 000 SEK
526CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.Återrop
527OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.Återrop
528ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.4 500 SEK
529Sven Jonson, "Den blå hatten".13 000 SEK
530Hugo Zuhr, Fartyg med segel.Återrop
531SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.Återrop
532KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.Återrop
533STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.6 500 SEK
534STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
535KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.9 500 SEK
536Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.4 500 SEK
538Enrico Baj, "Baj chez Baj".22 000 SEK
539ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.10 000 SEK
540Paul René Gauguin, "Hilsen".Återrop
541POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.7 000 SEK
542TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.Återrop
543WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.2 500 SEK
544FIGURIN, förgylld brons. Buddhistisk gudom, Nepal/Tibet 1900-tal.6 000 SEK
545ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.2 000 SEK
546BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.48 000 SEK
547ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.16 000 SEK
548JOSEF FRANK Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.Återrop
549JOHN KANDELL Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.7 500 SEK
550Bengt Lindström, Utan titel.17 500 SEK
551TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.2 200 SEK
552BOK, 2 vol. "Das lebende Modell". Professor Herm. Ludw. v. Jan.3 200 SEK
553BRICKA, plåt 1800-tal.1 800 SEK
554DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.Återrop
555MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.4 000 SEK
556BOB VAN DEN BERGHE, matbord, "Cirkante", Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 2000.5 000 SEK
557Roj Friberg, "Sammankomsten".14 000 SEK
558Roj Friberg, "Kupol".10 000 SEK
559Erling Ärlingsson, Landskap.2 000 SEK
560Rikard Lindström, "Vinterstudie".1 500 SEK
561SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.6 500 SEK
562ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.10 000 SEK
563FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.Återrop
564SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.10 500 SEK
565RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.Återrop
566BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.Återrop
567OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.4 000 SEK
568URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.7 000 SEK
569LJUSSTAKAR ett par, silver, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Spanien eller Sydamerika 1700-tal.8 500 SEK
570JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.22 000 SEK
571KARAFFER, ett par samt MUGGAR, 12 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1897-98.16 500 SEK
572Isaac Grünewald, Utan titel.Återrop
573SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.2 000 SEK
575CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.Återrop
576SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.3 200 SEK
577POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.2 500 SEK
578GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.5 000 SEK
579AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.3 000 SEK
580BORDSLAMPOR, ett par. Empirestil.7 000 SEK
581TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.3 600 SEK
582KAFFESERVIS, 3 delar, silver. Oscar Sjögren, Göteborg 1921-22. Import stmplr. Jugend.4 000 SEK
583AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg.3 400 SEK
584VAS, glas, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1940-50.Återrop
585WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.3 200 SEK
586KANNA samt TÄNDSTICKSHÅLLARE, silver. George Jensen respektive importstämplat CG Hallberg, 1919.1 500 SEK
587SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.Återrop
588NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.Återrop
589John James Wilson, Kustlandskap med ryttare.Återrop
590J. G. Delincourt, Haremsinteriör.100 000 SEK
591Joakim Stephenson, "Moving art".5 500 SEK
592OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.2 000 SEK
593SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).9 000 SEK
595Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen.3 800 SEK
596Roland Cabot, "Totem".2 500 SEK
597Göran Augustson, Föreställningens början.8 200 SEK
598Peder Duke, "Höstsonat".8 500 SEK
599FAT,fajans. Italien 1800-tal.Återrop
600Lennart Olausson, "Brevet".Återrop
604FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.4 600 SEK
605SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.Återrop