Royal Copenhagen, kaffeservis/presentationsservis, 9 delar, porslin, Danmark.
Amerikanska presidenter. Bestående av:
Serveringsfat, längd 37,5 cm.
4 koppar med fat, diameter på fat 12 cm.
1 kanna med lock, total höjd 18 cm.
1 sockerskål med lock, 9 cm.
1 grädd/mjölkkanna, höjd 9,5 cm.
I mahoganyschatull.
Smärre slitage.
Enligt uppgift en upplaga av 300 exemplar tillverkad 1976.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer