Maria Lindeman, taklampa, Idman 1950-talets slut - 1960-tal.
Svartlackerad metall, mässing, målade metalldekor. Tre opalglaskupor med svart randdekor. Diameter 36 cm, höjd 90 cm.
Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10