MATSERVIS, 169 delar. Fältspat. Dekor "Vega". Rörstrand, 1902-1911.
Dekor mot vit fond av violer i violett och grönt. 58 st mattallrikar, 24 djupa tallrikar, 22 förrättstallrikar, 24 assietter, 20 st ovala uppläggningsfat i olika storlek, 2 runda uppläggningsfat, 3 såsskålar, 11 äggkoppar, terrin med lock och fat, terrin (saknas lock), skål på fot, 2 tillbringare i olika storlek.
Bruksslitage. Lagningar. Nagg. Repor. Sliten förgyllning