Vårens Klassiska 556

119 föremål
855. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
856. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
857. BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
858. BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
859. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
860. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
863. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
865. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
866. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
868. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
78 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
869. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
88 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
871. BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
872. BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
873. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
874. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
875. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
878. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
882. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
885. SKRIVSKÅP. London, 1700-talets början.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892. SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897.
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
893. POTTSKÅP. Gustavianskt.
893. POTTSKÅP. Gustavianskt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
896. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
897. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
899. TEBORD. Rörstrand 1745.
899. TEBORD. Rörstrand 1745.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
900. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
902. BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
905. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
907. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
908. BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
909. BORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. FÄLLBORD. Mälardalen, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
911. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
912. BORD. Italien 1800-tal.
912. BORD. Italien 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
913. CANTERBURY. England, 1800-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
914. KONSOLBORD. Barock, 1700-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
915. KONSOLBORD, ett par. Danmark, 1700-talets slut. Harsdorffs art.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
916. KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
917. KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
918. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
920. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
921. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
924. SOFFA. Gustaviansk.
924. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
925. SOFFA. Gustaviansk.
925. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
926. SOFFA. Gustaviansk.
926. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
927. BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
928. BERGERE. Louis XV.
928. BERGERE. Louis XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
929. BERGERE. Gustaviansk.
929. BERGERE. Gustaviansk.
Klubbat pris
69 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
930. BERGERER, ett par, av Pillot (mästare i Nîmes ca 1780). Louis XVI.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
931. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
932. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
934. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
935. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
936. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
937. KARMSTOL. Gustaviansk. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
938. KARMSTOLAR, ett par snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
939. KARMSTOL. Rokoko.
939. KARMSTOL. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
940. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
941. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
942. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
943. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
944. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
945. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
946. KARMSTOL. Gustaviansk.
946. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
947. KARMSTOL. Gustaviansk.
947. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
948. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
949. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
950. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
951. STOLAR, tre stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
952. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
953. KARMSTOL. Gustaviansk.
953. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
954. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
955. KARMSTOLAR, två mycket snarlika.  Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK