Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
999. RING, rubin, ca 3.50 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 1.75 ct.
999. RING, rubin, ca 3.50 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 1.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
289. JONAS ÅKERSTRÖM. Hans krets. Olja på duk.
289. JONAS ÅKERSTRÖM. Hans krets. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
60. Karin Larsson (född Bergöö), Mère Morot.
60. Karin Larsson (född Bergöö), Mère Morot.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
531. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
531. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
907. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 5.04 ct.
907. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 5.04 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
231. Anders Sandström, "Utterpar".
231. Anders Sandström, "Utterpar".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
448. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
448. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
584. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.
584. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
233. Axel Petersson Döderhultarn, "Svineri".
233. Axel Petersson Döderhultarn, "Svineri".
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
898. RING, gammalslipad diamant, ca 1.70 ct samt antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
898. RING, gammalslipad diamant, ca 1.70 ct samt antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
334. Mytologisk scen.
334. Mytologisk scen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
815. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Gustavianskt.
815. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Gustavianskt.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1129. ARMBANDSUR, Chaumet, 'Khésis', stål med briljantslipade diamanter.
1129. ARMBANDSUR, Chaumet, 'Khésis', stål med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
343B. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
343B. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
759A. SEMIANTIK KINA. 376 x 492 cm.
759A. SEMIANTIK KINA. 376 x 492 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
264. Karl Kaufmann, Vy från Venedig.
264. Karl Kaufmann, Vy från Venedig.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
784. PRESENTERFAT, av David Bessman, Augsburg 1640-1677.
784. PRESENTERFAT, av David Bessman, Augsburg 1640-1677.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
602. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
602. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
686. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
686. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
599. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
599. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
351. George Howland Beaumont, Grotta Ferrata....
351. George Howland Beaumont, Grotta Ferrata....
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
310. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ruinerna af Junos tempel vid Girgenti".
310. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ruinerna af Junos tempel vid Girgenti".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
439. SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
439. SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
457. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
457. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
779. SEMIANTIK TÄBRIS. 584,5 x 371 cm.
779. SEMIANTIK TÄBRIS. 584,5 x 371 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1268. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal.
1268. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
623. VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.
623. VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
863. RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct, samt fasettslipad rubin, ca 2 ct, 1930-tal.
863. RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct, samt fasettslipad rubin, ca 2 ct, 1930-tal.
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
511. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
511. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
292. Skördetid vid Lisjö bruk, Västmanland.
292. Skördetid vid Lisjö bruk, Västmanland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
610. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
134. Helmer Osslund, Höstlandskap.
134. Helmer Osslund, Höstlandskap.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
493. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
493. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
54. Ernst Josephson, Bedjande drottning.
54. Ernst Josephson, Bedjande drottning.
Klubbat pris 
51 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
750. SEMIANTIK KESHAN. 429,5 x 316 cm.
750. SEMIANTIK KESHAN. 429,5 x 316 cm.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
40. Per Ekström, Solnedgång över Öländskt landskap.
40. Per Ekström, Solnedgång över Öländskt landskap.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
774. SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280  cm.
774. SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
39. Per Ekström, Solglitter över havet, Öland.
39. Per Ekström, Solglitter över havet, Öland.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
695. KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.
695. KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
556. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
556. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
77 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
978. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamant, 0.50 ct /st.
978. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamant, 0.50 ct /st.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
828. LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska.
828. LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
279. Johan Henrik Scheffel, Porträtt av dam med knähund.
279. Johan Henrik Scheffel, Porträtt av dam med knähund.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
368. Konungarnas tillbedjan.
368. Konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1112. RING, blå safir, 3.86 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1112. RING, blå safir, 3.86 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
992. RING, blå safir, 2.38 ct, med tio briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
992. RING, blå safir, 2.38 ct, med tio briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
900. RING, rubin med på vardera sida triangelslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
900. RING, rubin med på vardera sida triangelslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
92. Johan Krouthén, Pickande höns på byväg.
92. Johan Krouthén, Pickande höns på byväg.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
952. ARMBAND, 228 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
952. ARMBAND, 228 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1016. RING, gammalslipad diamant, ca 1.80 - 2 ct.
1016. RING, gammalslipad diamant, ca 1.80 - 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
631. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
631. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
676. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft.
676. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
525. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
525. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
204. Carl Milles, Europa och tjuren.
204. Carl Milles, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1204. BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917.
1204. BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
1029. RING, tio gammalslipade diamanter, tot. ca 3.80 ct.
1029. RING, tio gammalslipade diamanter, tot. ca 3.80 ct.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
995. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
995. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
122. Wilhelm von Gegerfelt, Italienskt kustmotiv.
122. Wilhelm von Gegerfelt, Italienskt kustmotiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
948. RING, blå safirer, 1.40 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 2.10 ct.
948. RING, blå safirer, 1.40 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 2.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
137. Mosse Stoopendaal, "Räv och beckasin".
137. Mosse Stoopendaal, "Räv och beckasin".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
880. COLLIER, guld och mikromosaik, troligtvis Italien 1860-tal.
880. COLLIER, guld och mikromosaik, troligtvis Italien 1860-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
278. Carl Fredrik von Breda, "Greve Karl Lagerbring" (1751-1822).
278. Carl Fredrik von Breda, "Greve Karl Lagerbring" (1751-1822).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
356. Seger de Vries, Capriccio över Rom.
356. Seger de Vries, Capriccio över Rom.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1560. Vas, porslin, med sigillmärke. Troligen Republik.
1560. Vas, porslin, med sigillmärke. Troligen Republik.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
255. HENRY WILLIAM BANKS DAVIS, olja på duk, sign o dat 1911.
255. HENRY WILLIAM BANKS DAVIS, olja på duk, sign o dat 1911.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
248. Anders Askevold, Fjordlandskap med segelbåtar.
248. Anders Askevold, Fjordlandskap med segelbåtar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
452. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
452. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
293. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
293. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
797. TEKANNA, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
797. TEKANNA, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
74. Alfred Wahlberg, Hamnmotiv från Råå.
74. Alfred Wahlberg, Hamnmotiv från Råå.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
369A. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.
369A. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
36. Carl Wilhelmson, "La Plaza d'Agutarniente".
36. Carl Wilhelmson, "La Plaza d'Agutarniente".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
819. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
819. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
818. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
818. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1631. TALLRIKAR, tio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1631. TALLRIKAR, tio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1615. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1615. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
574. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
574. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK