Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1124. COLLIER, 159 briljantslipade diamanter, tot. 7.81 ct.
1124. COLLIER, 159 briljantslipade diamanter, tot. 7.81 ct.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1424. HUVUD, skifferartad sten, Gandhara troligen omkring 200 e Kr.
1424. HUVUD, skifferartad sten, Gandhara troligen omkring 200 e Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1216. SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal.
1216. SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1261. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
1261. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
62. Herman af Sillén, Sannolikt HMS Vanadis i medelhavet utanför nordafrika.
62. Herman af Sillén, Sannolikt HMS Vanadis i medelhavet utanför nordafrika.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
945. ARMBAND, 809 briljantslipade diamanter, tot. 7.61 ct.
945. ARMBAND, 809 briljantslipade diamanter, tot. 7.61 ct.
Klubbat pris 
59 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
908. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.87 ct.
908. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.87 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
325. Gregorio Preti Tillskriven, Den helige Hieronymus och den helige Mauro.
325. Gregorio Preti Tillskriven, Den helige Hieronymus och den helige Mauro.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
14. Nils Kreuger, Vårafton.
14. Nils Kreuger, Vårafton.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
15. Nils Kreuger, Vårafton.
15. Nils Kreuger, Vårafton.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
607. KANDELABRAR, ett par, för fyra ljus. Frankrike, 1800-tal.
607. KANDELABRAR, ett par, för fyra ljus. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
370. Cornelis Johannes de Bruyn, Stilleben med blommor på stenskiva.
370. Cornelis Johannes de Bruyn, Stilleben med blommor på stenskiva.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
530. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
530. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
280. Regentlängd.
280. Regentlängd.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1136. ARMBANDSUR, Patek Philippe. 2008.
1136. ARMBANDSUR, Patek Philippe. 2008.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
272. Fredric Westin Hans krets, "Konung Oskar I" (1799-1859).
272. Fredric Westin Hans krets, "Konung Oskar I" (1799-1859).
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
56. August Hagborg, Konversation vid havet.
56. August Hagborg, Konversation vid havet.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
456. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
456. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
577. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
577. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1266. LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.
1266. LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1260. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut.
1260. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1709. SERVIS, 55 delar, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1709. SERVIS, 55 delar, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
590. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
590. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
308. Nils Jakob Olsson Blommér, Marin med figurer på stormande hav.
308. Nils Jakob Olsson Blommér, Marin med figurer på stormande hav.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
507. BERGERER, ett par. Frankrike,  1700-talets mitt. Louis XV.
507. BERGERER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
490. SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.
490. SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
258. George Vicat Cole, Sommarlandskap med figurer.
258. George Vicat Cole, Sommarlandskap med figurer.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1018. RING, briljantslipad diamant, ca 1.75 ct.
1018. RING, briljantslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1265. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1265. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1479. VIKSKÄRM, sexdelad, Kina, tidigt 1900-tal.
1479. VIKSKÄRM, sexdelad, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
791. DRYCKESKANNA, av Johannes Paul Schmidt (verksam 1683-1703), Leipzig.
791. DRYCKESKANNA, av Johannes Paul Schmidt (verksam 1683-1703), Leipzig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
329A. David Ludeking Tillskriven, Båtar vid borg vid klippa.
329A. David Ludeking Tillskriven, Båtar vid borg vid klippa.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
782A. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 453,5 x 372 cm.
782A. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 453,5 x 372 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
97. Johan Krouthén, Sommarlandskap med jägare.
97. Johan Krouthén, Sommarlandskap med jägare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
341. Stilleben med frukter, fågel, snigel och glaspokal.
341. Stilleben med frukter, fågel, snigel och glaspokal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
303. Stilleben med blommor och frukter.
303. Stilleben med blommor och frukter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
330. Johann Anton Eismann Hans efterföljd, Orientalisk hamnscen med handelsmän.
330. Johann Anton Eismann Hans efterföljd, Orientalisk hamnscen med handelsmän.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
132. Helmer Osslund, Utsikt från Ringkallen, Nordingrå.
132. Helmer Osslund, Utsikt från Ringkallen, Nordingrå.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
37. Hugo Birger, Parkmotiv från Sevilla.
37. Hugo Birger, Parkmotiv från Sevilla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1209. YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800.
1209. YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1648. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
1648. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
826. NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Johan Christoffer Jungmarker, Göteborg 1774.
826. NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Johan Christoffer Jungmarker, Göteborg 1774.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1259. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, omkring år 1800.
1259. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
458. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
458. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
410 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
437. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
437. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
259. Rowland Wheelwright, Badflickor på klippa.
259. Rowland Wheelwright, Badflickor på klippa.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
254. Ernest Crofts, William III i slaget vid London omkring 1670.
254. Ernest Crofts, William III i slaget vid London omkring 1670.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
252. Ludwig Munthe, På stigen.
252. Ludwig Munthe, På stigen.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
684. URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft.
684. URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
277. David von Krafft Hans ateljé, "Drottning Ulrika Eleonora dy" (1688-1741).
277. David von Krafft Hans ateljé, "Drottning Ulrika Eleonora dy" (1688-1741).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
79. August Hagborg, Aftonrodnad på tall i skärgården.
79. August Hagborg, Aftonrodnad på tall i skärgården.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
350. Jan Juriaensz. van Baden, Palatsinteriör med Kristus.
350. Jan Juriaensz. van Baden, Palatsinteriör med Kristus.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
13. Nils Kreuger, Bessie vid krysantemumträdet.
13. Nils Kreuger, Bessie vid krysantemumträdet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
523. KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
523. KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
486. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
486. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
360. Massimo Stanzione Hans efterföljd, Judith med Holofernes huvud.
360. Massimo Stanzione Hans efterföljd, Judith med Holofernes huvud.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
882. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1.02 ct resp. 1.03 ct.
882. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1.02 ct resp. 1.03 ct.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1122. ÖRHÄNGEN, två gammalslipade diamanter, tot. 2.61 ct.
1122. ÖRHÄNGEN, två gammalslipade diamanter, tot. 2.61 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
925. RING, gammalslipad diamant, 2.33 ct.
925. RING, gammalslipad diamant, 2.33 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
950. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct.
950. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1205. BESTICKUPPSÄTTNING, 123 delar, av Carl Seipel, S:t Petersburg 1863, m. fl.
1205. BESTICKUPPSÄTTNING, 123 delar, av Carl Seipel, S:t Petersburg 1863, m. fl.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
243. Peder Mork Mönsted, Kustlandskap, Bornholm.
243. Peder Mork Mönsted, Kustlandskap, Bornholm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
814. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1781. Rokoko.
814. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1781. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
80. Johan Ericson, Vid Vätterns strand.
80. Johan Ericson, Vid Vätterns strand.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
389. BERTEL ALBERTO THORVALDSEN, skulpterad relief.
389. BERTEL ALBERTO THORVALDSEN, skulpterad relief.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
495. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
495. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
113. Carl Oskar Borg, Rökande indian.
113. Carl Oskar Borg, Rökande indian.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
597. AMPEL, för sex ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
597. AMPEL, för sex ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
672. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
672. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
464. BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk.
464. BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
353. Melchior de Hondecoeter Hans art, Stilleben med hönsfåglar.
353. Melchior de Hondecoeter Hans art, Stilleben med hönsfåglar.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354A. Herman van Lin, Kavalleristrid i ruinlandskap.
354A. Herman van Lin, Kavalleristrid i ruinlandskap.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
769. ANTIK/SEMIANTIK SAROUK. 450 x 334,5 cm.
769. ANTIK/SEMIANTIK SAROUK. 450 x 334,5 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
728. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 284 x 244,5 cm. Flandern 1600-tal.
728. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 284 x 244,5 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
391. Francois Boucher Efter, Flicka i profil.
391. Francois Boucher Efter, Flicka i profil.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
81. Anshelm Schultzberg, "Midvinterafton vid en skogsväg" (Dalarne).
81. Anshelm Schultzberg, "Midvinterafton vid en skogsväg" (Dalarne).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK