Vårens Moderna 560

62 föremål
501. TIFFANY STUDIOS, bordsarmatur, "Daffodils", New York ca 1910-1915.
Klubbat pris
255 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
503. C. BONNEFOND, kandelabrar för tre ljus, ett par, Paris, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
504. BRUNO ZACK, figurgrupp, Argentor, Wien, Österrike ca 1910.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
505. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
507. H PETITOT, takampel, Frankrike, Art Déco.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
508. RENE DROUET, tillskrivet, soffbord, Frankrike 1940-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
509. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, 1930-50-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
510. GILBERT POILLERAT, appliquer, ett par, Frankrike ca 1950.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
513. HAIDA, takarmatur, sannolikt 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. HUGO ELMQVIST, vas, Florens, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. HUGO ELMQVIST, vas, Florens, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
517. HUGO ELMQVIST,
vas, Stockholm, ca 1900, jugend.
517. HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
518. HUGO ELMQVIST, brevvåg, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
519. HUGO ELMQVIST, byst, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
521. RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. TAKPLAFOND, tillskriven Birger Ekman, Mjölby Intarsia, 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. OKÄND FORMGIVARE,
fåtölj, Nordiska Kompaniet 1910-20-tal.
523. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Nordiska Kompaniet 1910-20-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
524. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525. KNUT HALLGREN, tillskriven, ljuskrona, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
527. CARL MALMSTEN, skåp, sannolikt för NK, Nordiska Kompaniet ca 1925.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
529. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Sverige,  1920-30-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
530. OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
531. OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, Sverige, 1920-30-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
532. OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
534. LJUSKRONA, nysilver. C.G. Hallberg, Stockholm, 1920-tal. H ca 90.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. LJUSKRONA, nysilver, 1920-30-tal. H ca 95.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Caesar", NK, Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
541. AXEL EINAR HJORTH, bord "Louis II", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
542. Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
29 300 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. OKÄND FORMGIVARE, väggfontäner, 1 par, sannolikt 1920-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. ANNA PETRUS, skrivställ, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1926.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
548. AXEL EINAR HJORTH, soffbord, Nordiska Kompaniet (NK) 1920-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
549. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. SKÅP, Uno Åhrén, tillskrivet, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
553. AXEL-EINAR HJORTH, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
554. OKÄND FORMGIVARE, byrå, Reiners, Mjölby 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
555. AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
556. ELIS BERGH, bordsarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
557. EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. LJUSKRONA SAMT LAMPETT, Atelier Torndal, Perstorp 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
559. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Sverige, 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1930-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
561. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
562. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
565. FRODE HOLM, sideboard, Illums Bolighus, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK