Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
919SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.3 200 SEK
920SALTKAR, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut. MOCKASKED, av 11:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.4 000 SEK
921SALTKAR på kulfötter, samt sked, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1899-1908.4 500 SEK
922CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.6 000 SEK
923CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1887.7 000 SEK
924CIGARETTETUI, cylinderformat, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1800-talets slut. Hovleverantörsmärke.18 000 SEK
925CIGARETTETUI, cylinderformat, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1800-talets slut.18 000 SEK
926DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.6 000 SEK
927BESTICKUPPSÄTTNING, 124 delar, av Grachev, S:t Petersburg 1899-1908. Hovleverantörsmärke.90 000 SEK
928TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1800-talets slut.Återrop
929TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1800-talets slut.Återrop
930TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Petersburg, 1800-talets slut.Återrop
931TESKADAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Ptersburg, 1800-talets slut.Återrop
932MOCKASKEDAR, 4 st, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.Återrop
933PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.22 000 SEK
934PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.16 000 SEK
935PUDERDOSA, guld med rosenslipade diamanter, FABERGÉ, av August Hollming, S:t Petersburg 1900-talets början.Återrop
936CIGARETTETUI, guld, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1908-1917.Återrop
937JETONG, guld, av Alfred Thielemann, S:t Petersburg 1908-1917. Orginalask märkt FABERGÈ.47 000 SEK
938ORDEN, S:t Anne, guld och röd emalj, icke identifierad mästarstämple, S:t Petersburg.520 000 SEK
939ORDEN, S:t Stanislaus, II:a klassen, guld och röd emalj, Ryssland 1911.22 000 SEK
939A"Alexander I av Ryssland" (1777-1825).32 000 SEK
940Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Katarina II av Ryssland" (1729-1796).80 000 SEK
941Benjamin Patersson, "La Banque de l'Empire à St Petersburg".105 000 SEK
943RESEIKON, triptyk, delvis förgylld silverinfattning, Kristus Allhärskaren, Moskva 1857.26 000 SEK
944IKON med förgylld silverinfattning, Gudsmodern och den brinnande busken och de fyra evangelisterna, Moskva 1848.19 000 SEK
945IKON med silverinfattning, munkhelgonet prins Theodor med sina söner David och Konstantin, Moskva 1806.Återrop
946IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.6 500 SEK
947IKON med silverinfattning, S:t Peter av Murom och S:t Fevronia, Ryssland 1800-talets mitt.16 000 SEK
948IKON med förgylld silverinfattning, S:t Sergius och S:t Herman av Valamo, S:t Petersburg 1850.10 000 SEK
949IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal.20 000 SEK
950IKON med delvis förgylld silverinfattning, S:t Göran och draken samt helgon, S:t Petersburg 1836.18 000 SEK
951IKON med förgylld silverinfattning, S:t Nikolaus mirakelgöraren, Ryssland 1800-tal.20 000 SEK
952IKON med silverinfattning, S:t Nikolaus, S:t Petersburg 1842.6 500 SEK
953URNOR med INSATSER, ett par, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.Återrop
954KARAFF, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.8 000 SEK
955TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. Tsar Alexander II period.8 000 SEK
956ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.16 000 SEK
957ÄGG, porslin. Ryssland, omkring 1900.12 000 SEK
958ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.9 000 SEK
959ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.4 000 SEK
960TALLRIKAR, två stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St: Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period.Återrop
961FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.24 000 SEK
962KRÖNINGSMUGG, emalj på koppar. Ryssland, till Nikolaj II:s kröning 1896.3 000 SEK
963LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.65 000 SEK
964DRYCKESKANNA, av Erik Nordwall, Norrköping (verksam -1699-1723). Barock.40 000 SEK
965DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier (verksam i Stockholm 1657-1659 samt i Strängnäs 1659-1680). Barock.38 000 SEK
966DRYCKESKANNA, av Bengt Collin, Uppsala (verksam 1699-1755).Återrop
967BÄGARE på kulfötter, av Petter Ingemundsson, Uppsala (verksam -1667-1703). Även stämplad Stockholm 1693. Barock.9 500 SEK
968TUMLARE, av Arnold von der Hagen, Norrköping (verksam 1695-1740(-1742)). Karolinsk.22 000 SEK
969BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.Återrop
970DRYCKESKANNA, av Melcher Jaske, Danzig (verksam 1664-1678). Barock.110 000 SEK
971BÄGARE, av Reinhold Schröder (verksam 1683-1710), Reval.26 000 SEK
972BÄGARE, av Matthias Dreier (verksam 1699-1710), Reval.30 000 SEK
973BÄGARE, av Johann Friedrich Lamoureux (verksam 1763-1797), Riga.30 000 SEK
974DRYCKESKANNA, möjligen av Arnholt Lange, Danzig (verksam 1699-1724). Barock.32 000 SEK
975TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715.24 000 SEK
976BÄGARE, av Daniel Ekman, Eksjö (verksam 1696-1715(1723)).8 000 SEK
977BÄGARE, av Petter Friedrich Moldenhauer, Stockholm 1752.18 000 SEK
978BÄGARE, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Daterad i gravyren 1715.16 000 SEK
979DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.Återrop
980BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778.Återrop
981KRYDDKAR, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1767-1769.3 500 SEK
982TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.Återrop
983TEKANNA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1769. Rokoko.Återrop
984SOCKERSKRIN, silver, av Carl Petter Tellander, Jönköping 1761. Rokoko. vikt ca 306 gram.Återrop
985SOCKERRUSKA, av Jacob Johann Öhrmann (verksam 1775-1816), Reval.4 000 SEK
986KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.Återrop
987KAFFEKANNA, av Carl Klingwall, Västerås 1781. Gustaviansk.15 000 SEK
988KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.20 000 SEK
989TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.Återrop
990GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.12 000 SEK
991GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1793. Rokoko.13 000 SEK
992GRÄDDKANNA, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1794. Gustaviansk.7 000 SEK
993GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1796. Gustaviansk.7 500 SEK
994GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustaviansk.19 000 SEK
995GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk.16 000 SEK
996GRÄDDKANNA, av Arvid Floberg, Stockholm 1800.Gustaviansk.5 000 SEK
997GRÄDDKANNA, av Nils Limnelius, Stockholm 1810. Empire.Återrop
998FAT, av Petter Lund, Stockholm 1758. Rokoko.44 000 SEK
999SÅSTERRIN med fat, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1767. Rokoko.80 000 SEK
1000SENAPSKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1774. Rokoko.12 000 SEK
1001KAROTT med lock, av Francois Corbie (Paris 1783).15 100 SEK
1002VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.15 000 SEK
1003KOPP, av Marie-Joseph-Gabriel Genu, Paris 1700-talets slut. Directoire.Återrop
1004Erik Holmberg, terrin med lock, silver, Lund 1796. Gustaviansk.Återrop
1005LJUSSTAKAR, ett par, av Swante Striedbeck (verksam i Stralsund 1763-1776). Rokoko.170 000 SEK
1006LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Yttreaus, Uppsala 1787. Gustavianska.100 000 SEK
1007LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1793. Gustavianska.46 000 SEK
1008KANDELABRAR för två ljus, ett par, av Mattias Engman, Stockholm 1796. Gustavianska.200 000 SEK
1009LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästarstämpel FS, Hamburg, probermästare Johann von Holten I, verksam 1772-1790.17 000 SEK
1010LJUSSTAKAR, ett par, möjligen av Johann Georg Fournier II, Berlin 1790-tal.19 000 SEK
1011DRYCKESKANNA, sannolikt av John Swift, London 1759.15 000 SEK
1013SENAPSKANNOR med SKEDAR, ett par, av Simson Ryberg, Stockholm 1794. Gustavianska.18 000 SEK
1014SALTKAR med blått glas, ett par, av Olof Yttraeus, Uppsala 1799. Gustavianska.Återrop
1015SALTKAR, ett par, av Edward Wood, London 1749.7 000 SEK
1016SOCKERSKÅL med lock, av Mikael Nyberg, Stockholm 1798. Gustaviansk.5 500 SEK
1017SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1818. Empire.16 000 SEK
1018SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.14 000 SEK
1019LJUSSTAKAR, s.k. lyrstakar, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.Återrop