Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
808BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.5 500 SEK
809BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).26 000 SEK
810KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock.28 000 SEK
811KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.15 000 SEK
812KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.12 000 SEK
813DRYCKESKANNA, av Jörgen Stilche, Köpenhamn 1671. Barock.90 000 SEK
814VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).80 000 SEK
815DRYCKESKANNA, icke identifierad mästare, Reval 1600-talets andra hälft.80 000 SEK
816DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).120 000 SEK
817KALLSKÅLSSKÅL, icke identifierad mästarstämpel FS slagen två gånger, Trondheim/Møre c:a 1700.50 000 SEK
818TALLRIKSVÄRMARE, s.k. réchaud, av Rudolf Wittkopf, Stockholm 1709. Senbarock.95 000 SEK
819SKÅL, möjligen av Christoph Friedrich Pohl, Greifswald (mästare 1729).12 000 SEK
820SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.Återrop
821DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.30 000 SEK
822DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.35 000 SEK
823DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.30 000 SEK
824NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.10 000 SEK
825DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.8 500 SEK
826Alexander V. Holst, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Härnösand 1766.Återrop
827BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.Återrop
828ASK med lock, sannolikt av Jakob Fortner, Prag (verksam 1750-1808) eller av Jan Faerber, Prag (före 1799).4 000 SEK
829PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.38 000 SEK
830DRUVPOKALER, ett par snarlika. Fantasistämplar 1800-tal. Barock-stil.28 000 SEK
831TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.30 000 SEK
832KAFFEKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1764. Rokoko.50 000 SEK
833SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730.18 000 SEK
834FAT, av Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg 1726-1767). Rokoko.3 500 SEK
835KAFFEKANNA, av Johan Andersson Starin, Stockholm 1754. Rokoko.Återrop
836KONFEKTSKÅL, av Jacob Jensen Smidt (verksam på Strømsø 1741-1787).40 000 SEK
837TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754.10 000 SEK
838KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.Återrop
839Olof Löfvander d.ä., kaffekanna, silver, Luleå 1773. Rokoko.Återrop
840GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.13 000 SEK
841SOCKERRUSKA, av Lorentz Lindegren, Borås 1779, en senare kopia med falska stämplar medföljer.26 000 SEK
842SOCKERSKÅLAR, ett par, av Jacob Lampa, Stockholm 1783. Gustavianska.Återrop
843KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, Gustaf Elfström, Sala 1783. Vikt ca 819 gram.Återrop
844GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.17 000 SEK
845SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1785. Rokoko.Återrop
846GRÄDDSNÄCKA, Lars Anders Hahnstedt, Uleåborg 1787. Finland. Rokoko-gustaviansk.44 000 SEK
847SOCKERSKÅL med lock, av Steffan Flygare, Torneå 1789. Gustaviansk. Vikt ca 530 g.Återrop
848KAFFEKANNA, silver, Anders Fornholm, Stockholm 1791. Gustaviansk.Återrop
849GRÄDDKANNA, av Daniel Elfboms änka, Gävle 1792. Gustaviansk.9 000 SEK
850MOCKAKANNA, Johan Abraham Hallard, Stockholm 1797. Gustaviansk.Återrop
851BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.Återrop
852SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.5 000 SEK
853TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.15 000 SEK
854TERRIN med lock, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Breslau 1750-tal.17 000 SEK
855GLASFLASKOR med SILVERLOCK, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1766. Rokoko.3 000 SEK
856BORDSURTOUT för två flaskor, av Joseph Bouillerot, Paris 1775.Återrop
857BORDSSURTOUT för fyra flaskor, av Petter Eneroth, Stockholm 1787. Gustaviansk.Återrop
858LJUSSTAKAR, ett par, George Kahlert der Jüngere, Breslau (verksam 1732-1772). Senbarock.Återrop
859Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.75 000 SEK
860NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1770. Rokoko.Återrop
861Carl Magnus Lundholm, Norrköping 1784. Ljusstakar, ett par, gustavianska.Återrop
862LJUSSTAKAR, ett par snarlika, av Carl Fahlberg, Uppsala 1784 och 1786. Gustavianska.25 000 SEK
863LJUSSTAKAR, 2 par lika, av John Wakelin and William Taylor, London 1786 och 1787.32 000 SEK
864LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1796. Gustavianska.40 000 SEK
865KANDELABRAR för tre ljus, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1799. Gustavianska.Återrop
866NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Benjamin Smith II and James Smith III, London 1808.13 000 SEK
867LJUSSTAKAR, ett par, av Lorenz Georg Weis, Norrköping (verksam 1791-1829). Sengustavianska.Återrop
868KANDELABRAR för fem ljus, ett par, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1856. Nyrokoko.50 000 SEK
869BÅLSKÅL samt SLEV, silver, av C.G. Hallberg, Stockholm 1918. Total vikt ca 2826 gram.Återrop
870SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938.22 000 SEK
871RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.38 000 SEK
872DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.4 500 SEK
873DOSA, pärlemor och silver, ostämplad, sannolikt Frankrike 1700-talets mitt.Återrop
875ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.Återrop
876DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781.8 000 SEK
877SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk.Återrop
878SNUSDOSA, guld en troi coleurs 18k, Paris 1700-tal.30 000 SEK
879CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.4 500 SEK
880CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.5 500 SEK
881DOSA, mässing, sten, blått glas och erotiskt motiv. Louis XVI, 1700-talets andra hälft.Återrop
882BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.Återrop
883BÄGARE, ostämplad. Sverige 1600-talets slut. Karolinsk.30 000 SEK
884BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.24 000 SEK
886BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).4 000 SEK
887BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.15 000 SEK
888BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.8 000 SEK
889BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.22 000 SEK
890TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.10 000 SEK
892KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).8 500 SEK
893BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).9 500 SEK
894BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.18 000 SEK
895BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1769.Återrop
896BRÄNNVINSSKÅLAR, ett par snarlika, av Lars Löfgren, Hudiksvall (verksam 1797-1853).Återrop
897RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.Återrop
898TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk.8 000 SEK
899SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).55 000 SEK
900SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.8 000 SEK
901SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.12 000 SEK
902SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.8 000 SEK
903SKED med knopp med fyra vädurs-/lejonhuvuden, okänd stämpel, Polsk typ 1600-talets början.12 800 SEK
904SKED med dubbel kerubknopp, icke identifierad mästarstäpel, Breslau 1700-talets början.7 000 SEK
905SKED med musselknopp, icke identifierad mästarstämpel, möjligen London 1700-talets början.8 000 SEK
906SKED med kronknopp, okänd mästarstämpel, möjligen Vä 1500-talets andra hälft.18 000 SEK
908SKED med musselknopp, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets förra hälft.9 000 SEK
909SKED med kronknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.6 000 SEK
910SKED, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets mitt.5 000 SEK
911SKED, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets förra hälft.5 000 SEK