Klassiska 583

80 föremål
1334. SKÅP. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1334A. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1335. SKÅP. Jämtland, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1341. BYRÅ. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1347. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1350. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1351. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1355. SYBORD. Sengustaviansakt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1356. BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1357. BORD. Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1360. SEKRETÄR. England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1361. SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1363. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1366. STENBORD. Sverige, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1367. SKÄNKBORD. Sverige, omkring år 1700. Barock.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1368. BOCKBORD. Hälsingland, 17/1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1369. MATBORD. Sverige, 1800-tal. Senempire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1370. DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1371. TEBORD, med fajansbricka. Rörstrand 1771. Rokoko.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1373. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1374. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1375. KONSOLBORD. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1376. GUERIDONER, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1377. BORD. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1378. SÄNG. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1379. SOFFA. Danmark, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1380. FÅTÖLJER, ett par. Louis XV, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1381. FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1382. KARMSTOLAR, tre stycken. England, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1383. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1384. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1388. FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1830/40-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1390. STOLAR, ett par, omkring år 1700. Barock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1391. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1394. STOLAR, ett par. Italien, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1395. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1396. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1397. STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1405. BANKETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1406. BANKETTER, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1409. TABURETT. Sverige, 1700-talets mitt. Senbarock.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK