Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
675. Alfred Wahlberg, Dimma över Huskvarnaån.
675. Alfred Wahlberg, Dimma över Huskvarnaån.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
746. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
746. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1115. LÖSA DIAMANTER, gammalslipade, 1.56 ct, ca J/VVS, samt 0.18 ct.
1115. LÖSA DIAMANTER, gammalslipade, 1.56 ct, ca J/VVS, samt 0.18 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
622. PILGRIMSKRUS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
622. PILGRIMSKRUS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1428. LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1428. LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1312. RING med safir 6.81 ct och diamanter 0.85 ct, enligt gravyr.
1312. RING med safir 6.81 ct och diamanter 0.85 ct, enligt gravyr.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
48 000 - 52 000 SEK
1221. ARMBAND med briljantslipade diamanter, 5.95 ct.
1221. ARMBAND med briljantslipade diamanter, 5.95 ct.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
48 000 - 50 000 SEK
1150. HALSSMYCKE med ametister.
1150. HALSSMYCKE med ametister.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
46 000 - 48 000 SEK
1064. DOSA, guld och emalj, Hannau 1800-tal.
1064. DOSA, guld och emalj, Hannau 1800-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1042. DRYCKESKANNA, av William Eaton, London 1836.
1042. DRYCKESKANNA, av William Eaton, London 1836.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1033. FAT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1775. Rokoko.
1033. FAT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1334A. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1334A. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
899. Heinrich Friedrich Füger Hans krets, Andromache sörjer Hektor.
899. Heinrich Friedrich Füger Hans krets, Andromache sörjer Hektor.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
855. Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse.
855. Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
845. Karl XV, Ulriksdals slott från sjösidan.
845. Karl XV, Ulriksdals slott från sjösidan.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1120. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter i form av en blomsterkvist.
1120. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter i form av en blomsterkvist.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1532. TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.
1532. TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
747. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
747. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
748. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
748. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1444. KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
1444. KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
448. ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
448. ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
449. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
449. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1439. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
1439. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
312. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
312. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
911. Egbert Lievensz van der Poel, Stadsbranden.
911. Egbert Lievensz van der Poel, Stadsbranden.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1040. LJUSSTAKAR, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1799. Gustavianska.
1040. LJUSSTAKAR, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1799. Gustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1447. BORDSLAMPA, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
1447. BORDSLAMPA, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
718. Robert Thegerström, Ovädersmoln, Djursholm.
718. Robert Thegerström, Ovädersmoln, Djursholm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
812. Frithjof Smith-Hald, Från Bretagne.
812. Frithjof Smith-Hald, Från Bretagne.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
461. BODHISATTVA, Manjushri, brons. Mingdynastin (1368-1644).
461. BODHISATTVA, Manjushri, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
463. BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644).
463. BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
999. ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm.
999. ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
107. BUDDHA, delvis förgylld brons.  Sino-tibetansk, 1700-tal.
107. BUDDHA, delvis förgylld brons. Sino-tibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
875. Pieter Claesz Hans krets, Måltidsstycke med krabba och frukter.
875. Pieter Claesz Hans krets, Måltidsstycke med krabba och frukter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
173. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
173. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
985. SEMIANTIK KESHAN. 394 x 309,5 cm.
985. SEMIANTIK KESHAN. 394 x 309,5 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
571. MYNT (2), silver, Kina, Republik (1916).
571. MYNT (2), silver, Kina, Republik (1916).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
679A. Arnold Plagemann, Fyrtorn i storm.
679A. Arnold Plagemann, Fyrtorn i storm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
911A. John E. Ferneley, "Thalaba".
911A. John E. Ferneley, "Thalaba".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1484. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.
1484. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
682. PRINS EUGEN, olja på pannå, signerad Eugen och daterad 1934.
682. PRINS EUGEN, olja på pannå, signerad Eugen och daterad 1934.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1091. KÅSA, 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1091. KÅSA, 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
849. Johan Pasch Tillskriven, Landskap med jakthund och hönsfåglar.
849. Johan Pasch Tillskriven, Landskap med jakthund och hönsfåglar.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
881. Mary Beale Tillskriven, "Lady Essex Finch".
881. Mary Beale Tillskriven, "Lady Essex Finch".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1090. VODKAKOPP, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.
1090. VODKAKOPP, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
691. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
691. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1145. COLLIER, 12-radigt, med turkoser och trä, märkt Trianon.
1145. COLLIER, 12-radigt, med turkoser och trä, märkt Trianon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
908. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, Olja på duk, otydligt signerad.
908. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, Olja på duk, otydligt signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1518. RAM. Barock, omkring år 1700.
1518. RAM. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
994. SEMIANTIK MESHED. 518 x 356 cm.
994. SEMIANTIK MESHED. 518 x 356 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
807A. Gerhard Henning, "Sonja".
807A. Gerhard Henning, "Sonja".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1335. SKÅP. Jämtland, 1800-tal.
1335. SKÅP. Jämtland, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
725. Per Ekström, Solnedgång.
725. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
822. EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac.
822. EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
823. EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac.
823. EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
459. DAOISTISK GUDOM, brons, 1600-tal.
459. DAOISTISK GUDOM, brons, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
491. TERRIN med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
491. TERRIN med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
483. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
483. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
937. Hendrick Goltzius, "Hercules Farnese".
937. Hendrick Goltzius, "Hercules Farnese".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
422. PLAKETT, porslin. Tidig Republik, signerad Wu Haifeng och daterad 1913 (kui chou).
422. PLAKETT, porslin. Tidig Republik, signerad Wu Haifeng och daterad 1913 (kui chou).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
549. RULLMÅLNING, okänd konstnär, troligen Mingdynastin, 15/1600-tal.
549. RULLMÅLNING, okänd konstnär, troligen Mingdynastin, 15/1600-tal.
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1013. BÄGARE, av Johan Nützel, Stockholm 1703. Karolinsk.
1013. BÄGARE, av Johan Nützel, Stockholm 1703. Karolinsk.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1377. BORD. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
1377. BORD. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
869. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
869. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK