Klassiska 593

VÄLKOMMEN TILL KLASSISKA

AUKTION: 8– 10 JUNI – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

如有结算,开票和注册的问题,请联系我们会说中文(普通话)的雇员
Ronja Larsson. 电子邮件: ronja.larsson@bukowskis.com 电话: +46 107079721

78 föremål
562. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
563. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
564. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
566. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
567. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
568. SPEGEL. Stockholmsarbete, daterad 1763 . Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
570. SPEGEL, av Johan Åkerblad. Gustaviank.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
573. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
574. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
575. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
576. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. APPLIQUER, för tre ljus, fyra styken, Senempire, 1820/30-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
584. LJUSKRONA, för fyra ljus, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
588. LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
590. KANDELABRAR, ett par, Frankrike, Louis Philippe, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
591. KANDELABRAR, för tre ljus, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
592. LJUSSTAKAR SK CASOLETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
593. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
595. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
596. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
597. LJUSSTAKAR, ett par, Empire omkring 1810.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
598. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
599. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1820/30-tal. Senempire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
601. CASSOLETTER, för ett ljus, ett par, Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
602. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
603. LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
608. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. VÄGGPENDYL. Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
610. GOLVUR, av John Clowes, England 1600-talets slut. Barock.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
613. NATTUR, Marcus J Keventer Carlshamn. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
615. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
616. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
619. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
620. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
621. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
622. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
624. BORDSSKULPTUR. Frankrike, tidigt 1800-tal. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
627. KYRKOSKULPTUR, Maria med Jesusbarnet. Möjligen Spanien, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
628. IKON/PLAKETT, sannolikt Bysantinsk, medeltid fram till 1453.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
630. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
631. TRÄDGÅRDSURNA, av Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
632. PLÅTMYNT, 1 Daler Silvermynt, Drottning Kristina, Sverige 1652.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
633. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1710.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
634. PLÅTMYNT, 4 Daler Silvermynt, Ulrika Eleonora, Sverige 1720.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
635. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XI, Sverige 1674.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
636. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1717.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
637. PLÅTMYNT, 1/2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1712.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
638. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik, Sverige 1756.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK