Modern Art + Design 604

Läs mer om auktionen >

AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

70 föremål
110. Alfred Grenander, skåp, Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
111. Böhlmarks lampfabrik, bordslampa, Stockholm, jugend 1909-20.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
112. Paul Philippe, figurin, "Pierette", Art Deco, ca 1925.
Klubbat pris
94 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
113. Carl Bergsten, soffa och fyra stolar, Nordiska Kompaniet 1915.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
115. Okänd formgivare, bordslampa, 1920-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
118. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
120. Nils Fougstedt, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. Orrefors, ljuskrona, Swedish Modern, 1930-40-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
127. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet  1930.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
128. Axel Einar Hjorth, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1930.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
133. Anna Petrus, vas "Profilvasen", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
136. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. Estrid Ericson, halssmycke, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
140. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
141A. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
142. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
143. Axel Einar Hjorth, pall, Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
144. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
147. Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
148. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
152. Lars Holmström, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
153. Lars Holmström, spegel, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
156. Sigurd Lewerentz, karmstol, Gemla ca 1932.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
158. Svensk formgivare, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
159. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
160. Svensk formgivare, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
162. Svensk formgivare, fåtölj, 1950-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
163. Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, bord, Stockholm 1932.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
165. NILS AHRBOM & HELGE ZIMDAHL, sideboard, Stockholm 1932.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
166. Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, sidobord/konsolbord, Stockholm 1932.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
169. Gerald Summers, fåtölj, Makers of Simple Furniture, England ca 1935-40.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
171. Otto Schulz, tillskriven, soffa, Swedish Modern, 1940-50-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
173. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, brons, daterad 1972.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK