Important Spring Sale 609

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
2BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Tidig Rokoko.150 000 SEK
3BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.120 000 SEK
4BYRÅ, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.65 000 SEK
5BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.46 000 SEK
6BYRÅ, tillskriven Lars Bolin (mästare i Stockholm 1759-1801), Rokoko.70 000 SEK
7BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad, Rokoko.50 000 SEK
8HÖRNSKÅP, ett par, av Pierre Migeon (sannolikt Pierre III, mästare i Paris 1761-1775), Louis XV.22 000 SEK
9BYRÅ, s.k Demie-lune, av Fidelys Schey (mästatre i Paris 1777-1788) Frankrike, Louis XVI.11 000 SEK
10KABINETTSKÅP, av Ferdinando Pogliani (1832-1899), Milano, 1800-talets sista kvartal.220 000 SEK
11SEKRETÄR, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerad, Gustaviansk.185 000 SEK
12BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.44 000 SEK
13BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.44 000 SEK
14BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.151 000 SEK
15BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.40 000 SEK
16BYRÅ. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk.25 000 SEK
17BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), Sengustaviansk.46 000 SEK
18SEKRETÄR, av gesäll Johan Åkerlund 24 maj 1785 Stockholm, Sengustaviansk.24 000 SEK
19BORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.15 000 SEK
20SKRIVBORD, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.36 000 SEK
21TEBORD, med fajansbricka. 1700-talets slut, Gustavianskt.70 000 SEK
22FAJANSBRICKA, troligen Marieberg, 1700-tal, senare underrede.Återrop
23BORD/SPELBORD, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat, 1700-talets slut, Gustavianskt.85 000 SEK
24KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.65 000 SEK
25KONSOLBORD. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.19 000 SEK
26KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.19 000 SEK
27KONSOLBORD, tillskrivet Petter Gustaf Bylander, (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859), Empire.48 000 SEK
28MATSALSBORD, England, 1800-tal.Återrop
29KOLONN. 1700-talets slut, Sengustaviansk.38 000 SEK
30PARADSÄNG, Frankrike 1800-talets första del, Empire.50 000 SEK
31SOFFA, av Erik Holm ( mästare i Stockholm 1774 - 1814 ), Gustaviansk.11 000 SEK
32SOFFA, tillskriven Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.14 000 SEK
33KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets mitt Louis XV.Återrop
34KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
35KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.32 000 SEK
36KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
37KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.25 000 SEK
38KARMSTOLAR, 6 st, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.50 000 SEK
39KARMSTOLAR, fyra stycken. Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.55 000 SEK
40KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början, Sengustavianska.60 000 SEK
41KARMSTOL av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 179?-1825), Sengustaviansk.15 000 SEK
42STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.Återrop
43STOLAR, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.32 000 SEK
44STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.42 000 SEK
45STOLAR, sex stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.25 000 SEK
46STOLAR, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gustavianska.Återrop
47BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.26 000 SEK
48TABURETTER, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.26 000 SEK
49BANKETTER, ett par. 1800-talets början, Sengustavianska.14 000 SEK
50GOLVUR, av Johan Fredman (verksam 1736-1767 i Stockholm ), Rokoko.80 000 SEK
51GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784), Rokoko.Återrop
52SPEGEL, av Nils Henrik Hamberg (verksam i Stockholm 1767-1776), Rokoko.20 000 SEK
53SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
54SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.50 100 SEK
55SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (verksam 1776-1816). Stockholms hallstämpel 178?, Gustaviansk.34 000 SEK
56SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.29 000 SEK
57SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825), Gustaviansk.30 000 SEK
58SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustaviansk.26 000 SEK
59SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), Sengustaviansk.40 000 SEK
60SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-tal.40 000 SEK
61SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797).24 000 SEK
62SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819), Gustavianska.26 000 SEK
63SPEGELLAMPETT, för två ljus, Gustaviansk.16 000 SEK
64VÄGGPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1778-1829), Empire.11 000 SEK
65BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.17 000 SEK
66LJUSKRONA, för åtta ljus, 1700-talets andra hälft, Rokoko.215 000 SEK
67LJUSKRONA, för fem ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.30 000 SEK
68AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.135 000 SEK
69AMPEL, för 12 ljus, Frankrike, 1800-talets mitt, Senempire.Återrop
70LJUSKRONA, för 6 ljus. 1800-talets andra hälft, Louis XVI- stil.27 000 SEK
71KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.38 000 SEK
72KANDELABRAR, ett par, för nio ljus, tillskrivna Pierre-Phillipe Thomires verkstad, Paris, empire.215 000 SEK
73KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början, Empire.100 000 SEK
74KANDELABER, för tre ljus. 1800-talets första hälft, Empire.29 000 SEK
75BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. 1700-talets slut, Sengustavianska.38 000 SEK
76LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike Louis XVI.Återrop
77CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.36 000 SEK
78BORDSLAMPA, troligen Ryssland, 1800-talets början, Empire.Återrop
79BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.7 000 SEK
80BORDSLAMPA, s.k. "Lampe à bouillotte, för fyra ljus, Empire.20 000 SEK
81BOUILOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-talets början, Empire.13 000 SEK
82KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.Återrop
83KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
84KANDELABRAR, ett par. För fyra ljus. Frankrike 1800-talets första del, Empire.18 000 SEK
85LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.35 000 SEK
86LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.22 500 SEK
87LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.17 000 SEK
88LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.12 000 SEK
89LJUSSTAKAR, ett par av ERIC PETTERSSON KRIETZ (mästare i Stockholm 1753-95/1805) Stockholm, 1772, Rokoko.17 000 SEK
90LJUSSTAKAR, fyra stycken, av ERIC PETTERSSON KRIETZ (mästare i Stockholm 1753-95/1805) Stockholm, Sengustavianska.19 000 SEK
91URNOR, ett par. Frankrike ca 1800, Empire.Återrop
92URNA/PARFYMBRÄNNARE, Frankrike ca år 1800, Empire.Återrop
93UPPSATSSKÅL, Eugène Cornu, Paris, 1800-talets andra hälft.22 000 SEK
94PRYDNADSURNA, troligen Baccarat, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.14 000 SEK
95BORDSPLATEAU, A Risler & Carré, Paris, omkring år 1900, Louis XVI-stil.7 000 SEK
96BORDSUR, England 1700-tal. Urtavla märkt George Clarke, Leaden Hall, Street London.32 000 SEK
97BORDSUR. England, omkring år 1700.14 000 SEK
98KONSOLUR, Frankrike 1700-talets första hälft, märkt Julien Le Roy A Paris (verksam till 1759), Louis XV.26 000 SEK
99BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.32 000 SEK
100BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1790, Louis XVI.Återrop