Kan inte nå servern

Important Winter Sale 613

 
1123 föremål
117. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
117. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
610. KAKELPLATTA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
610. KAKELPLATTA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
615. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
615. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
593. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
593. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
2. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
2. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
495. ITALIENSK KONSTNÄR, 1600-tal, Sabinskornas bortrövande.
495. ITALIENSK KONSTNÄR, 1600-tal, Sabinskornas bortrövande.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
116. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
116. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
519. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med ruiner, herde och hedinnor.
519. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med ruiner, herde och hedinnor.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
68. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
68. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
587D. Helmer Osslund, "Lappgubbe" / "Lapp-Thomas".
587D. Helmer Osslund, "Lappgubbe" / "Lapp-Thomas".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
613. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
613. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
32 000 - 40 000 SEK
770. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
770. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
369. Jenny Nyström, Snölyktan.
369. Jenny Nyström, Snölyktan.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
891. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
891. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1045. Örhängen med baguetteslipade diamanter total vikt ca 3 ct.
1045. Örhängen med baguetteslipade diamanter total vikt ca 3 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
497. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop".
497. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1028. En ring med carréslipade safirer 6.28 ct enligt gravyr.
1028. En ring med carréslipade safirer 6.28 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
3. KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.
3. KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
13. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
13. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
996. Tvåradig pärlcollier med lås signerat D Webb.
996. Tvåradig pärlcollier med lås signerat D Webb.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
380. Gustaf Lundberg Tillskriven, "Friherre Axel von Axelson"(1729-1790).
380. Gustaf Lundberg Tillskriven, "Friherre Axel von Axelson"(1729-1790).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
555. John Rattenbury Skeaping, Häst och föl.
555. John Rattenbury Skeaping, Häst och föl.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
951. Collier med en droppformad smaragd mått ca 14.8 X 13.7 X 33.0 mm.
951. Collier med en droppformad smaragd mått ca 14.8 X 13.7 X 33.0 mm.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
212. Pehr Zethelius, stekfat, silver, Stockholm 1767. Rokoko.
212. Pehr Zethelius, stekfat, silver, Stockholm 1767. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
553. John Rattenbury Skeaping, Häst och hund.
553. John Rattenbury Skeaping, Häst och hund.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
385. Johan Laurentz Jensen, Stilleben.
385. Johan Laurentz Jensen, Stilleben.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
389. Carl d'Unker, "Ett konstberidaresällskap (II)".
389. Carl d'Unker, "Ett konstberidaresällskap (II)".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
54. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
54. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
145. VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.
145. VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
343. Wilhelm von Gegerfelt, Fransk kustvy med fartyg.
343. Wilhelm von Gegerfelt, Fransk kustvy med fartyg.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
315. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Reval, 1700-tal.
315. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
702. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Burma, Mandalay perioden.
702. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Burma, Mandalay perioden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
357. Nils Kreuger, "Norrbro en höstkväll".
357. Nils Kreuger, "Norrbro en höstkväll".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
408. Peter Adolf Hall, Baronessan Fabvier.
408. Peter Adolf Hall, Baronessan Fabvier.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
376. Hildegard Thorell, Ung kvinna med solfjäder.
376. Hildegard Thorell, Ung kvinna med solfjäder.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
948. FISKBASSÄNGER, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
948. FISKBASSÄNGER, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
689. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
689. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
388. ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, tillskriven, olja på duk.
388. ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
627. KRUKA, lergods. Tangdynastin (608-906).
627. KRUKA, lergods. Tangdynastin (608-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
114. LJUSKRONA, för nio ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
114. LJUSKRONA, för nio ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
472. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
472. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
445. Helmer Osslund, Älvlandskap från Ångermanland.
445. Helmer Osslund, Älvlandskap från Ångermanland.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
423. Ernst Josephson, "Engelbrekt".
423. Ernst Josephson, "Engelbrekt".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1066. Armband 18K guld med franska stämplar.
1066. Armband 18K guld med franska stämplar.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
370. Jenny Nyström, Efter julottan.
370. Jenny Nyström, Efter julottan.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
586. Helmer Osslund, "Faxälven ovanför Tväråbron".
586. Helmer Osslund, "Faxälven ovanför Tväråbron".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
499. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
499. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
242. Skrivuppsats, stål, Tula, 1800-tal.
242. Skrivuppsats, stål, Tula, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
216. William Fountain, stekfat, silver, London 1799.
216. William Fountain, stekfat, silver, London 1799.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
612. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
612. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
995. Ett par örhängen med gammal- och rosenslipade diamanter.
995. Ett par örhängen med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK