Important Winter Sale 613

1123 föremål
323. SERVIS, 266 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
864. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
241. Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
699. GUDOM, lackerat trä, Qingdynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
346. Victor Forssell, "Från Pålsundet V".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
240. Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
82. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
20. KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
857. VÄRMEFAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
785. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
363. Carl Milles, Kvinna som böjer sig ner (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
362. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
361. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. Carl Milles, Omfamnande par (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
364. Carl Milles, Kyssande par (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. Lotten Rönquist, Ung gosse.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
132. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
653. LOCK, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
496. HOLLÄNDSK SKOLA 1600-TAL. St Hieronymus.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
320. PRAKTURNOR, ett par, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
525. Edvard Munch, "Ducks" ("Ender"/"Enten").
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
26. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
188. Pehr Zethelius, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
520. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag, ett par.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1134. Hängsmycke med gammal- och rosenslipade diamanter och safirer.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
157. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
873. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
851. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
156. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
651. VAS, brunglaserad. Songdynastin (960–1279).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
647. SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
909. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
409. Peter Adolf Hall Tillskriven, Porträtt av ung dam i vinröd klänning.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
154. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
238. Gratchev firma, kovsh, silver och glas, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
261. MATTA, antik Bidjar kelly, ca 587 x 230 cm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1006. G Dahlgren & Co collier 18K guld.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1084. Björn Weckström collier 18K guld.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1109. Hängsmycke med gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1011. Armband med gammalslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
128. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1049. H Stern collier och armband 18K guld.
Klubbat pris
Utropspris
13 000 - 15 000 SEK
655. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
25. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Chas Woodward, varmvattenkanna, silver, London 1773.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
880. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynastin, signerad Yu Chun,喻春, daterad 1901.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
908. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. BUDDHA, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. VAS med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
761. ELEFANT, nefrit. Kina, troligen 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
382. Jonas Forsslund Tillskriven, ”Reinhold Antonsson” (1717-1800).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
707. RÖKELSEKAR i form av FOHUND, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
914. FAT, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
992. Armring med en cabochonslipad granat.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
837. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK