Important Winter Sale 621

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
99KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, circa 1900.34 000 SEK
100KANDELABRAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.5 500 SEK
101KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.Återrop
102KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Meissen, rokokostil, 1800-talets andra hälft.Återrop
103LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.20 000 SEK
104LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.38 000 SEK
105LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.Återrop
106LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.19 000 SEK
107LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike ca 1790, Directoire.10 000 SEK
108LJUSSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.12 000 SEK
109LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början.22 000 SEK
110LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Martin Moberg, Jönköping 1791.12 000 SEK
111LJUSBÄRARE/SKULPTURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.Återrop
112GOLVUR, av Mickael Åmarck, versam i Stockholm i slutet av 1700-talet, rokoko.28 000 SEK
113NATTUR, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-85), 1760-tal.46 000 SEK
114GOLVUR,av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), gustavianskt, före 1776.95 000 SEK
115VÄGGPENDYL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
116KARTELLUR, rokoko, 1700-talets mitt.Återrop
117VÄGGPENDYL, De Saint Pere, Louis XV, Frankrike, 1700-talets anda hälft.15 000 SEK
118VÄGGPENDYL, Le Roux, Paris, Louis XVI, 1700-talets slut.18 000 SEK
119VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805), gustaviansk.13 000 SEK
120VÄGGPENDYL, av Olof Ljungdahl (verksam i Stockholm 1775-1780), gustaviansk.14 000 SEK
121BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt, med spelverk.160 000 SEK
122BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84), rokoko.36 000 SEK
123BORDSPENDYL, sengustaviansk, 1800-talets början.42 000 SEK
124BORDSPENDYL, av Pierre Michel Barancourt (verksam i Paris 1779-89), Louis XVI.Återrop
125BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.20 000 SEK
126BORDSPENDYL, Claude Galle, empire, 1800-talets början.30 000 SEK
127BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), empire.9 500 SEK
128BORDSPENDYL, av Ledure och Remond, verksamma i Paris 1812-20, empire.Återrop
129BORDSPENDYL, Batavia, 1820-40-tal.46 000 SEK
130BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.34 000 SEK
131BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.16 000 SEK
132BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.Återrop
133BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.Återrop
134BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809), sengustaviansk.Återrop
135BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal.18 000 SEK
136URNA, troligen stockholmsarbete, omkring år 1700, barock.24 000 SEK
137URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.12 000 SEK
138ELDHUNDAR, ett par, Louis XV-stil, 1800-tal.19 000 SEK
139ELDHUNDAR, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt, sfinxer efter design attribuerad Nicolas Coustou (1658-1733).Återrop
140STATYETT, troligen av Righetti eller Zoffoli, Rom, 1700-talets slut.70 000 SEK
141OBELISKER, ett par, Frankrike, 1870-80-tal.13 000 SEK
142DAKTYLOTEK, 1800-talets första hälft.13 000 SEK
143PRAKTMYNT, 10 dukater, guld, Hildesheim, ca 1618.85 000 SEK
144PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, 1714.60 000 SEK
145PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, Karl XII, 1716.8 000 SEK
146PLÅTMYNT, 4 daler silvermynt, Fredrik I 1721.17 000 SEK
147PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, Adolf Fredrik 1756.6 000 SEK
148PLÅTMYNT, 1 daler silvermynt, Karl XII 1715.20 000 SEK
148AMORTEL, daterad 1581, Nordeuropa, renässans.11 000 SEK
149FAT, troligen svenskt gördelmakararbete, Stockholm, senbarock, 1700-talets första hälft.17 000 SEK
150PARKFIGURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.Återrop
151KONSOLER, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.17 000 SEK
152KARL XIV JOHAN, gjutjärnsrelief, 1818-44.28 000 SEK
152AJAGS (JOHAN AUGUST GUSTAFSSON, 1852–1932), skulptur.32 000 SEK
153BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana.18 000 SEK
154BONADSMÅLNINGAR, 3 st, tillskrivna Johannes Nilsson (1757-1827), Brearedsskolan, Gyltinge, Halland, 1800.Återrop
155Louis Vuitton, KOFFERT, Louis Vuitton, tidigt 1900-tal.36 000 SEK
156Louis Vuitton, KOFFERT/RESEGARDEROB, Louis Vuitton, tidigt 1900-tal.130 000 SEK
157RUSTNING, sammansatt, 1500-talets mitt och senare, norra Tyskland.760 000 SEK
158VÄRJA, Wolfgang Stendler, München, 1600-talets början.70 000 SEK
159FLINTLÅSPISTOLER, ett par, av Petter Rundberg (1718-80), mästare 1752.44 000 SEK
160STAMBOK, för Lars Peter Wåhlin (1772-1834), förd från 1797, bidrag av Schiller, Herder, Fichte, Anna Maria Lenngren mfl.110 000 SEK
161Philipp Plapert, dryckeskanna, silver, Nürnberg (verksam 1637-1665). Barock.28 000 SEK
162Hans Leonhard Huber, dryckeskanna, silver, Augsburg (1637-1671). Barock.22 000 SEK
163Johann Gottfried Holl, druvpokal, silver, Danzig (verksam 1678-1700). Barock.46 000 SEK
164Bägare, ett par snarlika, icke identifierad mästarstämpel, Ulm 1600-talets förra hälft, daterade i gravyren 1626.55 000 SEK
165Hans Georg Lang, bägare, ett par snarlika, sk ormkinnsbägare, silver, Augsburg (1627-1665).10 000 SEK
166Johann Höfler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg (1655-1704).7 000 SEK
167Thomas Ringler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg (1661-1704).6 000 SEK
168Johann Christopher Treffler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg 1712-1715.Återrop
169Carl Wilhelm Hartman, druvpokal/kalk, silver, Breslau (verksam 1706-1729).14 000 SEK
170Jacob Brunck, dryckeskanna, silver, Stockholm 1724. Senbarock.75 000 SEK
171Henrik Jacob Losch, bägare, silver, Stockholm 1735.Återrop
172Christoper Dey, bägare, silver, Riga (verksam 1729-1748 (-59)).70 000 SEK
173Jacob Stabenau, bägare, silver, Riga (verksam 1712-1724 (1729)).36 000 SEK
174Ludolf Lüders, vodkakopp, silver, Narva (verksam 1726-1745).4 000 SEK
175Thomas Merry I, ljusstakar, ett par, silver, London 1712.Återrop
176Johann Diedrich Rehwald, kaffekanna, silver, Riga (verksam 1738-1781(-1793)). Senbarock.55 000 SEK
177Johan Pettersson Berg, sockerskrin, silver, Norrköping 1743. Senbarock.Återrop
178Johan Wennerwall, Göteborg 1756, kaffekanna, silver, rokoko.Återrop
179Olof Gravander, tekanna, silver, Kristinehamn 1759. Rokoko.Återrop
180Johann Friedrich Mörck, dubbelslagen mästarstämpel, mjölkkanna, silver, (verksam i Mitau 1755-1790). Rokoko.16 000 SEK
181Johan Leffler, saltkar, ett par, silver, Falun 1770. Rokoko.16 000 SEK
182Anders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko.Återrop
183Hans Ekeström, bonbonniere, silver, Hälsingborg 1777. Gustaviansk.20 000 SEK
184Johann Gottfried Möring, sockerskålar med skedar, ett par, silver, Reval (verksam 1790-1818 (1820)).18 000 SEK
185Pehr Zethelius, ljusstakar, sk spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1783. Gustavianska.28 000 SEK
186Olof Yttraeus, ljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1785. Gustavianska.50 000 SEK
187Johan Henrik Schvart, ljusstakar, ett par, silver, Karlskrona 1789. Gustavianska.Återrop
188Anders Fredrik Weise, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1789. Gustavianska.Återrop
189Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793. Gustavianska.28 000 SEK
190Erik Sossell, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1794. Gustavianska.60 000 SEK
191Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska.32 500 SEK
192Bägare, silver, sannolikt av Lars Petter Hackzell (verksam 1768-1771(1772)), Örebro 1769.8 500 SEK
193Johan Fredrik Björnsdet, bägare med lock, silver, Stockholm 1811.15 000 SEK
194Adolf Zethelius, bägare på fot, silver, Stockholm 1820. Karl-Johan.8 000 SEK
195Johan Ekholm, såskanna, silver, Stockholm 1788. Gustaviansk.10 000 SEK
196Johan Fredrik Weise, saltkar, ett par snarlika, silver, Stockholm 1792. Gustavianska.15 000 SEK