Important Spring Sale 633

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
102Väggpendyl, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), Rokoko.26 000 SEK
103Väggpendyl, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV.85 000 SEK
104Miniatyrväggpendyl, av Petter Ramstedt (verksam i Stockholm ca 1782-1801), Rokoko.19 000 SEK
105Väggpendyl, av Olof Ljungdahl, (verksam i Stockholm 1775-1780), Gustaviansk.16 000 SEK
106Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.15 000 SEK
107Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.Återrop
108Bordspendyl, Frankrike ca år 1800, Directoire.42 000 SEK
109Bordspendyl, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829), Empire.110 000 SEK
110Bordspendyl, "Rieussec A PARIS" , Frankrike 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
111Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.30 000 SEK
112Kandelabrar, ett par, för fem ljus, Frankrike 1800-talets första del, Empire.34 000 SEK
113Kandelabrar för tre ljus, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837), Sengustavianska.50 000 SEK
114Kandelabrar ett par, för två ljus, 1800-talets början, Empire.40 000 SEK
115Ljusstakar, ett par, Frankrike 1700-tal, Louis XV.17 000 SEK
116Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.30 000 SEK
117Casoletter, för ett ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.28 000 SEK
117ABordsuppsatser tre delar, Frankrike 1800-talets början, Empire.32 000 SEK
118Ljusstakar, ett par, Älvdalen, 1800-tal, Sengustavianska.46 000 SEK
119Bordslyster, för tre ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk.12 000 SEK
120Eldhundar, ett par, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.65 000 SEK
121Urnor, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska.270 000 SEK
122Saltkar, ett par. Älvdalen, omkring år 1800, Sengustavianska.6 000 SEK
123Urnor, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.22 000 SEK
124Skulptur, Nordeuropa sent 1400-tal samt runt år 1600.20 000 SEK
125Dryckeskastell, Sverige 1700-talets första del, Barock.Återrop
126Skrin, Europa 1700-talets första del, Barock.130 000 SEK
127Tärningsbägare, ett par, 1800-tal, Barockstil.2 000 SEK
128Himmelsglob för bord, Newton & son London 1860.9 000 SEK
129Skulptur, efter Arnolfo di Cambio (1245-1302), Grand Tour, sent 1800-tal.18 000 SEK
130Skulptur, Italien 1800-tal.Återrop
131Ramar, ett par, i Pehr Ljung (1743-1819) och Ernst Philip Thomans (1760-1833) art, omkring år 1800. Sengustavianska.24 000 SEK
132Medaljong, kejsare Alexander I av Ryssland, omkring 1814, Empire.16 000 SEK
133Bricka, 1800-talets mitt.8 500 SEK
134Mugg med lock, glas imiterande agat och lock av silver, ostämplad, Nordeuropa omkring 1600.85 000 SEK
135Per Eriksson, bägare på kulfötter, silver, (verksam i Jönköping 1656-1661-). Barock.14 000 SEK
136Hans Richter, dryckeskanna, silver, Stockholm (1661-1695 (1711-), före 1689. Barock.85 000 SEK
137Christoffer I. Mansfeld, presenterfat, silver, Reval (verksam 1682-1710).65 000 SEK
138Bägare med lock, icke identifierad dubbelslagen mästarstämpel, möjligen Baltikum, 1600-tal.60 000 SEK
139Johann I Drentwett, lockbägare, silver, Augsburg 1695-1700. Barock.34 000 SEK
140Dryckeskanna, sannolikt av Abraham Wilde (verksam i Königsberg 1676-?).65 000 SEK
141Dryckeskanna, silver, ostämplad, sannolikt Riga 1600-talets andra hälft.65 000 SEK
142Joh. Paul Schmidt, bägare, Leipzig (verksam 1683-1703).7 500 SEK
143Nathanael Schlaubitz, bägare, ett par, silver, Danzig (Gdansk), (verksam 1690-1726). Barock.80 000 SEK
144Dryckeskanna, dubbelslagen mästarstämpel, möjligen för Carl Arfwedson Åhl (verksam i Nyen 1687-1698). Barock.32 000 SEK
145Bägare, silver, dubbelslagen mästarstämpel sannolikt Jacob Fleichman (verksam i Arensburg 1675-1698).16 000 SEK
146Johann Georg Eben, dryckeskanna, Riga (verksam 1703-1710 (1713)). Barock.115 000 SEK
147Kanna med lock, famille rose, med silvermontering av Nils Gram d ä, Köpenhamn 1756.Återrop
148Johan Ståhle, miniatyrdryckeskanna, silver, (verksam i Stockholm 1677-1687 (1694)). Barock.20 000 SEK
149Miniatyrdryckeskanna, dubbelslagen mästarstämpel, möjligen för Johan Wefwer (verksam i Linköping 1672-1705). Senbarock.17 000 SEK
150Magnus Myrman, miniatyrdryckeskanna, silver, Norrköping (verksam 1706-1730). Senbarock.20 000 SEK
151Thomas Beckman d y, miniatyrdryckeskanna, silver, Örebro (verksam 1727-1759 (1772)). Senbarock.16 000 SEK
152Petter Lund, måttkanna, silver, Nyköping 1727. Fredrik I:s tid.45 000 SEK
153Peter Pemmer, kåsa, silver, Sala (verksam 1716-1725).12 000 SEK
154Petter Lund, brännvinsskål, silver, Nyköping 1703. Barock.110 000 SEK
155Petter Ersson Lund, bägare, Stockholm 1713. Karolinsk.15 000 SEK
156Johan Lund, bägare, Stockholm 1716. Karolinsk.15 000 SEK
157Petter Wirgman, bägare, silver, (verksam i Göteborg 1733-1739).19 000 SEK
158Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742.26 000 SEK
159Kilian Kelson, bägare, silver, Stockholm 1750. Rokoko.22 000 SEK
160Laurens Stabeus, Samiska skrammelbägare, ett par snarlika, Stockholm 1751.Återrop
161Hans Jörgen Blytt, bägare med ringhängen, silver, Bergen 1835.Återrop
162Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala 1752.Återrop
163Wilhelm Christian Hillebrandt, bägare med lock, silver, Reval (verksam 1758-1780).48 000 SEK
164Christian Mathias Möring, bägare, silver, Reval (verksam 1742-1787).60 000 SEK
165Johann Diedrich Rehwald, tekanna, silver, Riga 1764-1768. Rokoko.70 000 SEK
166Henrik Wittkopf d ä, mockakanna/mjölkkanna, silver, Stockholm 1752. Rokoko.Återrop
167Johan Petterson, tekanna, silver, Söderhamn 1759. Rokoko.38 000 SEK
168Jonas Thomasson Ronander, tekanna, silver, Stockholm 1756. Rokoko.Återrop
169Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.Återrop
170Carl Klingwall, kaffekanna, silver, Västerås 1781. Gustaviansk.12 000 SEK
171Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk.15 000 SEK
172Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko.Återrop
173Lars Boye, mjölkkanna, silver, Stockholm 1774. Rokoko.26 000 SEK
174Petter Eneroth, grädd-/såskanna, silver, Stockholm 1786. Gustaviansk.Återrop
175Johan Schröder, gräddkanna, silver, Landskrona 1796. Gustaviansk.Återrop
176Friedrich Bernhard Alberts, sockerskrin, silver, Riga 1763-1778.15 000 SEK
177Lars Boye, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1776. Gustaviansk.Återrop
178Simson Ryberg, konfektskål, silver, Stockholm 1781. Rokoko.26 000 SEK
179Johan Malmstedt, sockerskålar med lock, ett par, silver, Göteborg 1786. Gustavianska.26 000 SEK
180Anders Schotte, sockerskrin, silver, Uddevalla 1787. Rokoko.20 000 SEK
181Pehr eller Adolf Zethelius, sockerskrin, silver, Stockholm 1810. Empire.19 000 SEK
182Adolf Zethelius, sockerskålar med lock, ett par snarlika, Stockholm 1817 och 1818. Empire.12 000 SEK
183Ljusstakar, 4 st, silver, icke identifierad mästarstämpel ZP, Venedig 1600-/1700-tal. Barock.Återrop
184Arvid Floberg, ljusstakar, 4 st, lika, silver, Stockholm 1768 och 1779. Rokoko.370 000 SEK
185Claude-Antoine Charvet, ljusstakar, ett par, silver, Paris (verksam 1757-1782). Louis XV.24 000 SEK
186Ljusstakar, ett par, silver, Marsielle 1765. Louis XV.20 000 SEK
187J.Hoyland & Co., ljusstakar, 4 st, silver, Sheffield 1773.60 000 SEK
188Johan Steinfort, ljusstakar, s k spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1773. Gustavianska.20 000 SEK
189Isak Trybom, Stockholm 1775 och Carl Gideon Renander, Stockholm 1786, ljusstakar, ett par snarlika.75 000 SEK
190Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1775. Rokoko.Återrop
191Johan Henrik Schvart, ljusstakar, s k resestakar, ett par, silver, Karlskrona 1789. Gustavianska.18 000 SEK
192Anders Isleben, kandelabrar för tre ljus, ett par, silver, Norrköping 1793. Gustavianska.90 000 SEK
193Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska.90 000 SEK
194Gustaf Möllenborg-Féron, kandelabrar för fem ljus, ett par, silver, Stockholm 1858. Nyrokoko.44 000 SEK
195Nils Dahl, fat, ett par, silver, Linköping 1770. Rokoko.50 000 SEK
196Pehr Zethelius, kanna med tvättfat, Stockholm 1796 och 1804. Sengustaviansk.Återrop
197Mathias Grahl, kryddbössa, silver, Göteborg 1760. Rokoko.6 000 SEK
198Lornez Vick (verksam i Ulricehamn 1766-1808), ättiksflaska med blått glas, silverpropp och fot. Rokoko.12 000 SEK
199Arvid Floberg, såsterriner med lock och fat, ett par, silver, Stockholm 1780. Gustavianska.125 000 SEK
200Saltkar, 4 st, silver med blått glas, av GA Jacob Paris 1778.20 000 SEK