Important Winter Sale 637

1119 föremål
606. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Johan Rosenhane" (1642–1710).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
841. Skrivschatull/Suzuribako, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
317. Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 241 - 245 cm.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
356. Ägg, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
309. Matta, semiantik/old Nain, part silk, ca 250,5 x 162 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
112. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1098. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1007. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
207. Jöns Silfverberg, bägare, silver, Ystad 1761.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
95. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
602. Nicolas Eliasz. Pickenoy Hans krets, Herre med pipkrage.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
325. Praktpokal med lock, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
17. Byrå, Frankrike 1800-talets andra hälft, Louis XV-stil.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
149. Kolonner, ett par 1800-talets senare del.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
739. Johan Way, "Carl af Geigerstam" (1802-1861).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1020. Vas, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
290. Matta, old Isfahan, figural, ca 233,5 x 156,5 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
812. Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam Hans krets, Fisken rensas.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1060. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
154. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Bordspendyl, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
921. Sigill, tre stycken, sten. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
768. Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
902. Spegel, brons. Yuan/Mingdynastin 1200/1300-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
307. Matta, semiantik Meshed, ca 224 x 141,5 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
109. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
151. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
164. Ushabti, troligen Egypten, 26:e dynastin ca 650 f. Kr.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1077. Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1039. Fat, porslin. Mingstil med Wanlis märke.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
138. Johan Koch, resesolur, mässing 16-/1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. Bestickurna, England cirka år 1800, George III.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
382. Ring WA Bolin 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
167. Ushabti, troligen Egypten, 18:e dynastin ca 1450 f. Kr.
Klubbat pris
20 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
174. Skulptur, Fortuna/Isis Italien 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199. Jacob Brunck, bägare, silver, Stockholm 1720.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
655. Carl Eldh, "Brita".
655. Carl Eldh, "Brita".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
469. Cartier ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
391. Medaljong 14K guld med pärlor och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
193. Mattias Möller, bägare, silver, Stockholm 1703. Karolinsk.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
379. Ilias Lalaounis garnityr med collier, armband och en ring.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
153. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
332. Soppterrin med lock och fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
917. Rökelsekar, kopparlegering, 16/1700-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
920. Sigill, två stycken, i gul respektive rödsten, Kina.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
324. Champagnestrutar, 12 stycken, glas. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
308. Matta, semiantik Nain Tuteshk, ca 229 x 150 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1040. Assietter, åtta stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1064. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
327. Glas, 9 stycken. Ryssland, Potiemkin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
508. Borgila brosch 18K guld i form av en bukett.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
901. Spegel, brons. Jindynastin (1115-1234).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
745. Johan Axel Wetterlund, Bergslejon.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
836. Josef Sperlich, Kattungar i sommargrönska.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
645. Carl Eldh, Kvinna och barn.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1050. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
845. Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
927. Skulptur, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK